Seksualni skandal, odlaganje, pa proglašenje dva dobitnika odjednom za 2018/2019. godinu – Olge Tokarčuk i Petera Handkea, događaji su koji su obeležili skorija zbivanja u vezi sa Nobelovom nagradom za književnost. Sada ovo priznanje, koje će biti obznanjeno u četvrtak 8. oktobra, potresa novi virus, zbog kojeg će uručenje u Švedskoj akademiji, u decembru, biti otkazano. Novi dobitnik ovu najprestižniju literarnu nagradu primiće u rodnoj zemlji, uz obavezni televizijski prenos.
A ko su kandidati ove godine? Na tom polju nema mnogo iznenađenja, pa svetski mediji ponavljaju nama dobro znana imena, od pre. Možda najveće šanse ima Džamejka Kinkejd, karipsko-američka autorka, koja preispituje pitanja kolonijalizma, rasizma i polova.
AFP preneo je mišljenje Bjorna Vimana, urednika kulture u najvažnijem švedskom dnevnom listu „Dagens Nyheter”: „Ako akademija zna šta je dobro za nju, izabraće Džamejku Kinkejd, koja zauzima stav povodom različitih moralnih i političkih problema. Danas ima smisla čuti njen glas.”
Mađarski pisac Peter Nađaš jedan je od zaboravljenih koji su ponovo u konkurenciji, (ne spominje se Laslo Krasnahorkai), pa albanski živi klasik Ismail Kadare, kao i mlađi Rumun Mirča Kartaresku. Kanadska pesnikinja En Karson takođe je viđena kao moguća dobitnica Nobelove nagrade, a stalni konkurent je Ngugi va Tiongo, kenijski autor koji kritikuje korupciju kenijske političke elite, probleme kolonijalizma, a piše na maternjem kikuju jeziku, kao i na engleskom.
Stalni su kandidati i Francuz Mišel Uelbek, Amerikanke Džojs Kerol Outs, kao i Merilin Robinson, Izraelac David Grosman i čuvena Kanađanka Margaret Atvud.
Prema nekim predviđanjima šansu ima i britanska autorka Hilari Mantel, koja obično nije spominjana u konkurenciji za Nobela. Piše istorijsku fikciju, a dva njena romana dobila su priznanje „Man Buker” – „Vučje leglo” i „Leševe na videlo”. Smatra se jednom od trenutno najvažnijih britanskih književnica.
Glavni urednik izdavačke kuće „Blum” Aleksandar Šurbatović, komentarišući ovogodišnje kandidate za ovo prestižno literarno priznanje ističe svog favorita – Rumuna Mirču Kartareskua, ali izražava sumnju da će ovoga puta ponovo pobediti neko iz Evrope.
– Svaki put Švedska akademija priredi nam iznenađenje, mislim da će tako biti i ovoga puta. Verovatnije je da će sada nagradu dodeliti nekom autoru izvan Evrope, možda Džamejki Kinkejd, jer ispunjava sve kriterijume koji se trenutno cene. Postoji još jedan element iznenađenja, a to je da najčešće pobedi neko ko uopšte nije ili je manje pominjan. Ko bi pretpostavio da će Peter Handke ili Olga Tokarčuk dobiti Nobela? Ili Bob Dilan, Tomas Transtremer, Mo Jen, Kazuo Išiguro...? Treba gledati one autore koji se uopšte ne pominju ili se ne smatraju potencijalnim dobitnicima, takvi sigurno dobijaju – pomalo šaljivo kaže Šurbatović.
U duhu ove izjave, i s nestrpljenjem očekujući dobitnika Nobelove nagrade za književnost, po tradiciji se nadamo novom „pozitivnom šoku”, koji će, kao i uvek do sada, doprineti još većem zanimanju za kulturu čitanja, barem dela nagrađenog pisca.