Kompanija „Fejsbuk” zabraniće sve grupe i pojedinačne naloge povezane s pokretom „Kjuanon”, koji bez dokaza širi teorije zavere, a glavna je da Donald Tramp vodi tajnu borbu protiv globalne pedofilske elite.
Označen je kao militarizovani društveni pokret i od sada će ga pratiti tim koji se bori protiv terorizma i govora mržnje, što znači da se neće čekati prijave korisnika, već će ih administratori odmah uklanjati jer mogu da nanesu štetu.
Kao primer je navedena laž koju su nedavno plasirali – da je u Oregonu uhapšeno šest pripadnika levičarske organizacije „Antifa” zbog podmetanja požara. Hitne službe su bile zasute pozivima građana, što ih je omelo u borbi protiv vatrene stihije, navodi se u obrazloženju.
Zabrana će se odnositi i na „Instagram”, koji je takođe vlasništvo „Fejsbuka”, preneo je „Gardijan”.
Mnogi su ovo ocenili kao zakasnelu reakciju, jer je pokret u međuvremenu narastao, upravo zahvaljujući „Fejsbuku” i drugim društvenim mrežama. Eksploziji popularnosti doprineli su algoritmi koji korisnicima preporučuju sadržaje slične onima koje najčešće „lajkuju”, tako da su teorije o zaveri pedofila satanista odlično „legle” ljudima koji sumnjaju u vakcine, odbacuju maske i ne veruju u pandemiju.
Zabrinjavajuće je da neke od teorija propagiraju i političari, uključujući Donalda Trampa, i da se polako šire na druge zemlje. Krajem septembra su širom Velike Britanije održani protesti protiv vakcina, 5G mreže i zlostavljanja dece. Dve učesnice od dvadesetak godina rekle su britanskim novinarima da su došle jer su mnogo čitale na internetu o zlostavljanju dece u SAD i Britaniji, ali da će „Tramp da isuši močvaru”.
Nova zabrana pokazuje da mere preduzete pre dva meseca nisu bile dovoljne da ograniče širenje pokreta koji je FBI označio kao potencijalnu domaću terorističku pretnju. Moguće je da ni nove neće biti dovoljne.
Prvo, jer neće važiti za lične naloge koji podržavaju „Kjuanon”, ali se ne identifikuju eksplicitno s njim, što ostavlja mnogo prostora za širenje ideja. Drugo, njegovi članovi se odavno pripremaju za ovakav scenario tako što iz naziva grupa izbacuju „Kju” i „Kjuanon” i maskiraju se iza prijemčivijih poruka.
U avgustu su pod parolom „Spasimo decu” organizovali skupove širom SAD ne pominjući „Kjuanon” da bi privukli što veći broj ljudi, kojima će kasnije plasirati svoje teorije. Kad su otkrili o čemu je reč, u „Fejsbuku” su brisali taj haštag, što je izazvalo žalbe zbog cenzure.
Posle su promenili parolu u „Spasimo našu decu”, između ostalog i zbog toga što su otkrili da poznatu humanitarnu organizaciju „Spasimo decu” finansira Bil Gejts, jedan od glavnih „aktera” njihovih teorija.
Grupe koje se godinama bore protiv trgovine decom kažu da im je sada mnogo teže, jer su zatrpane lažnim prijavama. „Kjuanon” je nedavno pustio glasine da jedan onlajn trgovac nameštajem, koji nudi besmisleno skupe police i jastuke, zapravo prodaje decu. Ispostavilo se da su cene objavljene greškom.
Pokret je nastao pre tri godine, kad je osoba koja se na onlajn forumima predstavljala kao Kju, tvrdeći da ima pristup vladinim tajnama, objavila da satanisti i pedofili iz političke elite i sveta slavnih (Klintonovi, Obame, Džordž Soros, Opra Vinfri, Tom Henks) kuju zaveru protiv Donalda Trampa. Pandemija im je dala materijal za priču da virus korona ne postoji, nego da je namerno proizvedena panika uz pomoć medija da bi se Tramp sabotirao u borbi za drugi mandat.
„Kjuanon” se na neki način nadovezao na „picagejt”, takođe izmišljenu priču da Demokratska stranka upravlja pedofilskim krugom iz podruma američke picerije, koja je navela jednog Amerikanca da naoružan krene da oslobodi decu.
Društvene mreže se plaše da bi nešto slično moglo da se ponovi ako budu dozvolile da se na njihovim platformama šire dezinformacije. Slične mere je letos preduzeo „Tviter”, brišući naloge „kjunanonaca” s obrazloženjem da krše pravila korišćenja i da mogu da izazovu štetu i nasilje u oflajn svetu.