Pre osam decenija podignut je most prijateljstva između stanovnika Velike Britanije i naše zemlje. Britanski savet, međunarodna institucija za obrazovanje i kulturne odnose, u naš glavni grad stigao je 1940, a ove godine, kao i ostatak sveta, našao se pred brojnim izazovima.
– Nova školska godina u izmenjenim uslovima usled pandemije kovida 19 donela je i nove izazove za projekat „Škole za 21. vek”, koji sprovodi „Britanski savet” u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja – istakao je za naš list Piter Braun, novi direktor Britanskog saveta za Zapadni Balkan. Uoči početka pandemije, napominje Braun, ova institucija poklonila je 17.500 džepnih kompjutera za programiranje „mikrobitova” u okviru projekta „Škole za 21. vek”.

Kao odgovor na pandemiju kovid 19, Britanski savet promenio je „PlayUK” festival i „preselio” ga iz fizičkog u onlajn prostor, pružajući besplatan pristup uzbudljivoj mešavini sadržaja
Polaznici ove škole, deca uzrasta od 10 do 15 godina, uče veštine novog doba, kao što su programiranje, kritičko razmišljanje, ali i kako rešiti problem u svetu u kome caruju digitalne tehnologije. Program je do sada sproveden u više od polovinu škola u našoj zemlji i, kako smatra Braun, dao je odlične rezultate.
– Nastavnici su uvideli važnost primene kritičkog razmišljanja i rešavanja problema u nastavi, učenici se više interesuju za programiranje, a rezultat je veća motivacija na časovima, timski rad i kreativnost. Učenje je postalo zabavno i kreativno – ističe direktor. Globalnoj pošasti, pandemiji virusa kovid 19, nije pošlo za rukom da zaustavi mlade ljude koji se pripremaju za budućnost. „Škola za 21. vek” prilagodila se novonastaloj situaciji u srpskom školstvu.
– U saradnji sa Fondacijom „Petlja” pripremili smo onlajn obuku za nastavnike informatike u vezi sa primenom mikrobita u projektnoj nastavi – kaže direktor Britanskog saveta i dodaje da će krajem godine biti sproveden onlajn program za nastavnike na temu kritičkog razmišljanja i rešavanja problema. Njima će biti na raspolaganju i prevedeni materijali koji se tiču programiranja mikrobit uređaja. Stanovnici naše zemlje i Velike Britanije susreću se i na polju gejming scene. Srbija je zemlja koja je napravila značajan iskorak na svetsku scenu, smatra prvi čovek Britanskog saveta za Zapadni Balkan. U okviru platforme „PlayUK” organizuje se festival koji povezuje britansku i srpsku gejming scenu, a ove godine, u virtuelnom svetu. Radi se o seriji digitalnih događaja koji se prenose uživo. Svi zainteresovani mogu da saznaju mnogo toga o britanskoj gejming sceni, ali i da uče od stručnjaka i povežu se sa profesionalcima iz ove branše. Tokom narednih šest meseci, kako najavljuju iz Britanskog saveta, biće organizovane brojne besplatne radionice za sve one koji žele da izgrade karijeru u industriji video-igara. Teme o kojima će govoriti stručnjaci iz Velike Britanije tiču se umetničkog pristupa, tehnika pomoću kojih se kreiraju svetovi video-igara, komponovanja muzike i pogleda na poslovnu industriju video-igara.
– Cilj je da podržimo kreativnost u digitalnom svetu i da se ojača i kreira interakcija umetnosti i tehnologije, tako što se povezuju umetnost i IT sektor. Kao odgovor na pandemiju kovid 19, Britanski savet promenio je „PlayUK” festival i „preselio” ga iz fizičkog u onlajn prostor, pružajući besplatan pristup uzbudljivoj mešavini onlajn sadržaja – kaže. Gejming industrija predstavlja jednu od grana ekonomije koja se najbrže razvija i u kojoj se dešava najviše novina. Za osam decenija koliko postoji Britanski savet u Srbiji, smatra Braun, prijateljstvo između dve zemlje i dva naroda stoji na čvrstim nogama. Projekti koje ova institucija sprovodi u našoj zemlji, napominje, veoma su korisni i odgovaraju potrebama ljudi, imaju smisla i jednaki su za sve.
– Projektima „Škola za 21. vek” i „Play UK” nastojimo da podržimo Srbiju da u doba digitalnih promena stvara društvo i ekonomiju za 21. vek i bude spremna da odgovori na izazove budućnosti – zaključio je i dodao da je početkom meseca počela priprema pilot projekta za mlade koje zanima nauka i žele da se usavršavaju.