Niš – U poslednjih desetak dana svakodnevno su se mogle čuti oprečne informacije o epidemiološkoj situaciji u fabrici južnokorejske kompanije „Jura” u Industrijskoj zoni „Donje Međurovo” na periferiji Niša. Iako su zbog sumnji da je stanje veoma loše naloženi vanredni inspekcijski pregled i kontrola u pogonima „Jure”, iako se očekivalo da će se situacija u javnosti smiriti posle objavljivanja nalaza inspekcije, nastali su još veći „galimatijas” i još kontradiktornija situacija.
Kako je pojedinim medijima ovih dana rečeno u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije, inspektori rada su zajedno sa sanitarnom inspekcijom i lekarima-epidemiolozima Instituta za javno zdravlje Niš utvrdili, citiramo, da se „u fabrici Kompanije ’Jura’ u Nišu u potpunosti poštuju epidemiološke mere protiv infekcije virusom korona”. Dalje se navodi da „inspekcijski organi nisu utvrdili nijednu nepravilnost, osim „samo jedne” – da se radnicima temperatura ne meri na ulazu u fabriku prilikom dolaska na posao, već samo na radnim mestima. I, kako se ističe, „rukovodstvu fabrike naloženo je da ovu nepravilnost otkloni i ispravi”.
Isto tako, u ovom ministarstvu je posle kontrole i pregleda obavljenih 9. oktobra ove godine, rečeno da je „utvrđeno da poslodavac proizvodnog pogona ’Jure’ u Nišu organizuje rad u tri smene s manjim brojem zaposlenih, kako ne bi bio poremećen proizvodni proces i da se sprovode redovno čišćenje i provetravanje prostorija”. Za zaposlene, ističe se, „obezbeđeni su propisna oprema i sredstva za ličnu zaštitu na radu, a pojačano održavanje higijene podrazumeva redovnu i neprekidnu dezinfekciju radnih i pomoćnih prostorija, o čemu se vodi precizna evidencija”. Takođe se navodi da je „poslodavac u ’Juri’ izradio uputstva i instrukcije o merama i postupcima za sprečavanje pojave epidemije zarazne bolesti, sa svim informacijama o simptomima, a radnici u pogonima se preko razglasa na svaka dva sata upozoravaju na obavezu nošenja maski i pridržavanja mera prevencije”, rečeno je posle inspekcijske kontrole u Ministarstvu za rad i socijalna pitanja.
Kada se očekivalo da će objavljeni nalazi inspekcijskih pregleda i kontrole umiriti situaciju, u Nišu su se još više razbuktale sumnje da u južnokorejskoj kompaniji (ipak) nešto nije u redu. Sindikat „Sloga”, koji u niškoj fabrici „Jure” jedini ima sindikalnu organizaciju, opet iznosi drugačije podatke, ali ponovo i ocenu i optužbe da „država gleda rukovodstvu fabrike kroz prste još od prvih dana po izbijanju epidemije”, dok zaposleni tvrde da „na radnim mestima u ’Juri’ nema propisane fizičke distance između radnika”. Radnici se posebno žale da su „za sedam meseci od početka epidemije virusa korona dobili samo po šest pamučnih maski”, da je „na početku epidemije na svakoj proizvodnoj liniji bilo sredstava za dezinfekciju ruku, a sada se ruke dezinfikuju samo jednom, prilikom ulaska u pogon”, kao i da im se telesna temperatura uopšte ne proverava”. Imaju primedbe i na neuslovni prevoz od mesta boravka do fabrike.
U niškoj javnosti je posle svega mnogo dilema. Vanredni nadzor u „Juri”, prema kojem je, kako je rečeno, sve u redu, obavljen je u petak, 9. oktobra, tri dana pre zasedanja niškog Gradskog štaba za vanredne situacije, održanog u ponedeljak, 12. oktobra. A na sednici štaba je decidirano rečeno da je „niška ’Jura’ epidemiološko žarište” i da će, „zbog situacije u ’Juri’ grad Niš zatražiti pomoć republike”.
Postavlja se pitanje na osnovu kojih podataka i argumenata je na sednici Gradskog štaba prošlog ponedeljka zaključeno da je „ova fabrika žarište korone” i da u niškoj „Juri” „nema sprovođenja svih mera” (što, inače, i sindikat i radnici neprestano tvrde), kada su ipak mnogo ranije, čak 72 sata pre sednice štaba, inspekcije utvrdile sasvim drugačije stanje – da je u „Juri” takoreći sve u najboljem redu. Da li to znači da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja niškom Gradskom štabu uopšte i odmah (dilema je i zbog čega) nije dostavilo nalaze inspekcijskog nadzora? Ima li uopšte koordinacije između državnih organa? Jer da je ima, sigurno ne bi dolazilo do ovakvih kontradiktornosti i nejasnoća u vreme kad je istina ipak najpotrebnija.