Rusija, Kina i Iran nisu jedine zemlje koje se, prema tvrdnjama američkih obaveštajaca, preko interneta mešaju u američke izbore. Istraživači s Univerziteta Stenford otkrili su da „fabrika lažnih vesti” u Velesu u Severnoj Makedoniji punom parom radi na izborima ove godine, kao i na prošlim.
Dok je globalnim silama navodno stalo do toga da poguraju kandidata koji im više odgovara, makedonski IT stručnjaci šire bombastične, obično netačne naslove da bi zaradili. Pošto su zaključili da su simpatizeri Donalda Trampa skloniji nego drugi da takve vesti dele preko društvenih mreža, osnovali su konzervativne informativne portale na engleskom.
Kako prenosi Radio Slobodna Evropa (RFE), istraživanje Internet opservatorije Stenforda i firme za analitiku društvenih medija „Grafika” otkriva da su operatori makedonskih sajtova s američkim vestima usavršili tehniku u odnosu na prošle izbore. Oni i sada kopiraju deo sadržaja s poznatijih desničarskih sajtova, dodajući im nečuvene „informacije”, samo što pažljivije prikrivaju tragove i koriste desničarske platforme koje neće ukloniti naslove onoliko brzo koliko što bi to učinili „Fejsbuk” i „Tviter”.
Veles je dospeo u žižu skandala sa širenjem lažnih vesti na prošlim izborima, kada se otkrilo da je u tom gradu registrovano više od sto sajtova koji su širili sumnjive priče naklonjene Trampu. Neki tvrde da su uticale na javno mnjenje, a možda čak i na ishod glasanja. U početku se taj posao pripisivao tehnološki veštim tinejdžerima, dok istraga Projekta za izveštavanje o organizovanom kriminalu i korupciji (OCCRP) nije pre dve godine otkrila da iza te industrije stoje „tajni igrači”, piše RFE na svom portalu. Iza tinejdžera koji jedva znaju engleski stoji, kako se navodi, poznati makedonski advokat specijalizovan za medije Trajče Arsov, koji je najmanje šest meseci pred izbore, a i posle njih, tesno sarađivao sa dva poznata američka partnera.
U toj istrazi se pojavljuje i „ruski faktor”, što dovodi u pitanje teoriju da je motiv Makedonaca isključivo novac koji dobijaju svaki put kad neko klikne na bombastičan naslov. Naime, tvrdi se da je najmanje jedan pripadnik zloglasne ruske „fabrike trolova” iz Sankt Peterburga posetio Severnu Makedoniju tri meseca pre nego što je Arsov 2015. registrovao prvi domen za politički sajt o američkim izborima Usapoliticstoday.com. To je Ana Bogačeva, deo grupe Rusa protiv koje je specijalni tužilac Robert Maler podigao optužnicu tokom istrage o ruskom mešanju u izbore 2016. Istraga OCCRP nije, međutim, pronašla nikakvu povezanost Bogačeve sa sajtovima u Velesu, a i Arsov je negirao da ima veze s njom.
Prema istraživanju portala „Bazfid”, najdeljenije priče s makedonskih sajtova skoro sve su bile netačne ili obmanjujuće. Među njima su bile izmišljene vesti da je protiv Hilari Klinton podignuta optužnica i da je papa Franja podržao kandidaturu Donalda Trampa. Preko stotina fiktivnih naloga na „Fejsbuku” i „Tviteru” delili su ih s konzervativnim grupama koje prate američku politiku. Dalje su ih masovno sa svojih legitimnih naloga delili birači koji su naseli na priču, a Makedoncima se uvećavao prihod.
„Fejsbuk” i „Tviter” su nakon pritužbi zbog mešanja iz Severne Makedonije u američke izbore u međuvremenu uklonili stotine fiktivnih naloga koje su akteri iz Velesa koristili da privuku posetioce. Zato su se ovog puta preselili na platformu „Parler”, koju preferiraju Trampovi simpatizeri. Osnovana je u decembru 2018. Reklamirajući se kao društvena mreža koja dopušta slobodu govora, bez pristrasnosti i cenzure, privukli su uglavnom korisnike koji su na „Fejsbuku” i „Tviteru” zabranjeni. Često se na njoj sreću sadržaji ekstremne desnice, antisemitizam i teorije zavere.
Istraživači sa Stenforda kažu da makedonski sajtovi ostvaruju priličnu posetu zahvaljujući „Parleru”, posebno sajt „Resist The Mainstream”, koji na toj mreži ima nalog „Tvitovi Donalda Trampa” sa 400.000 pratilaca. Iako je na sajtu data fizička adresa u Ostinu u Teksasu, da bi delovao kao legitimni američki, vode ga dve osobe iz Velesa koje deljenjem zapaljivih priča ostvaruju prihod od reklama, navode istraživači. Novinarima RFE niko nije odgovarao ni na navedenu imejl adresu ni na makedonske telefone objavljene na jednom delu sajta.
Advokat Arsov kaže da ne zna ko stoji iza tog sajta i uporno tvrdi da makedonske platforme ne proizvode lažne vesti, već da samo kopiraju tuđi sadržaj isključivo radi profita. On na svom sajtu ne postavlja ništa od 2017, ali je 2018. osnovao novi istog naziva, samo s drugim nastavkom (Usapoliticstoday.org). Kaže da postavlja tuđe vesti jer se „isplati, a ne krši nijedan zakon Severne Makedonije”.