Analizom zakona i relevantnih opštih pravnih akata Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta (PBF) Univerziteta u Beogradu utvrđeno je da rešenje dekana tog fakulteta kojim je dr Rodoljubu Kubatu, redovnom profesoru, zabranjen nastavnički rad „nije u skladu s propisima i da bi njegovo izvršenje dovelo do povrede prava profesora Kubata”.
Kako je navedeno u saopštenju Rektorskog kolegijuma BU, oni misle na rešenje od 9. oktobra kojim dekan Kubatu utvrđuje zabranu obavljanja poslova nastavnika na akademskim studijama, bez prava na žalbu, a na osnovu pravosnažne i izvršne odluke Svetog arhijerejskog Sinoda Srpske pravoslavne crkve, kojom mu se povlači odobrenje za službu učenja na fakultetu. U toj odluci se najavljuje i da će dekan doneti rešenje o prestanku radnog odnosa.
Članovi Rektorskog kolegijuma BU naglašavaju da navodi iz pomenutog rešenja otvaraju mnoga pitanja iz domena tumačenja nekoliko zakona i univerzitetskih propisa, ali i suštinsko pitanje očuvanja dostojanstva profesije univerzitetskog nastavnika. Podsećaju da je sedmim članom Kodeksa profesionalne etike BU utvrđeno da je „univerzitet dužan da svakom članu univerzitetske zajednice osigura uživanje svih prava koja se ostvaruju u njegovom okviru, kao i poštovanje prava zajemčenih Ustavom i zakonima”.
Pozivaju se i na član pet istog kodeksa kojim se naglašava princip kolegijalnosti: „Članovi univerzitetske zajednice dužni su da neguju odnose saradnje koji su zasnovani na međusobnom uvažavanju, poštovanju i razumevanju, vodeći računa o akademskim interesima univerziteta kao celine.”
„U tom duhu uprava BU, zajedno s ombudsmanom i pojedinim članicama univerziteta, deluje i pruža podršku profesoru Kubatu. U istom duhu kolegijalnosti, a imajući u vidu moguće dalekosežne posledice donetog rešenja dekana PBF-a, ne samo na pojedinca prof. Kubata, već i na fakultet i BU u celini, uprava i ombudsman univerziteta, uz podršku univerzitetskih tela i organa, nastoje da zajedno i u saradnji s fakultetom urede pitanja davanja i eventualnog povlačenja odobrenja za službu učenja”, ističu čelnici BU, dodajući da to čine uvažavajući sve specifičnosti PBF-a, ali poštujući zagarantovana i jednaka prava svih članova akademske zajednice.
Isključenje iz univerzitetske zajednice ugrozilo bi rad fakulteta
Komentarišući slučaj profesora Kubata, ali i još poneka zbivanja koja duže vreme uvode nemir u rad PBF-a, prof. dr Ivanka Popović, rektorka BU, više puta je na sednicama Senata naglasila da pomenuti fakultet kao i sve ostale članice univerziteta ulaskom pod njegovo okrilje dobrovoljno prihvataju akademska pravila i moraju ih poštovati ukoliko žele da ostanu pri najstarijoj univerzitetskoj ustanovi u zemlji.
Eventualno isključenje PBF-a sa BU dovelo bi, kažu upućeni čelnici srpske prosvete, u pitanje njegov rad jer, prema Zakonu o visokom obrazovanju, nijedan fakultet ne može dobiti akreditaciju bez pridruživanja nekom univerzitetu. Isključenje PBF-a sa BU bez zakonskih promena koje regulišu status tog fakulteta ili eventualnog donošenja nekog „leks specijalis” akta za bogoslovski fakultet primoralo bi, kaže naš izvor, Ministarstvo prosvete da pokrene postupak koji bi mogao da dovede do gubitka dozvole za rad ove članice univerziteta.