RIM – Najnoviji paket vladinih anti-kovid mera u Italiji trebalo je doneti i ranije, jer se zaraza sada širi eksponencijalno, tvrdi italijansko-američki stručnjak za modele matematičkog predviđanja, profesor Alesandro Vespinjani.
U intervuju za onlajn dnevni list „Hafington Post”, naučnik ocenjuje da je „polukarantin”, kako neki zovu najnoviju meru vlade, najjači od svih dosadašnjih dekreta i kao takav najviše utiče na svakodnevni život građana.
„Ukoliko se mere budu poštovale u roku od 15 dana, koliko je potrebno da se virus ugnezdi, razvije i pokaže prve simptome, eksponencijalni rast zaraze bi trebalo da se zaustavi, a stanje normalizuje”, tvrdi naučnik.
Vispinjani podseća da naučno-tehnički komitet, savetodavno telo vlade, predlaže na osnovu analize epidemiološke situacije niz mera, ali je konačna odluka koje će mere biti uvedene, politička, odnosno donose je članovi vlade, prenosi Tanjug.
Ako se širenje zaraze normalizuje potrebno je da vlada svoje akcije prilagodi situaciji na terenu, jer u velikim gradovima ili malim sredinama restriktivne mere ne mogu biti jednake, mišljenja je Vespinjani.
Uvođenje totalnih karantina svakako bi bio poraz za vladu, ali i za celo društvo, tvrdi naučnik.
Na pitanje o skoroj budućnosti i razvoju zaraze koronavirusom, Alesandro Vespinjani kaže da se moramo naviknuti na ideju i naučiti na suživot sa virusom.
„Ne bi trebalo da ponovimo greške iz prošlog leta kada smo se sasvim opustili uvereni da je virus nestao. On je tu, sa nama i oko nas. Moramo se privići na ideju da će se vraćati u talasima, zavisno od našega ponašanja, na primer biće prisutniji nakon što se družimo ili okupljamo u vreme praznika ili će se u toku leta, zbog visokih temperatura, manje širiti. Za sve to treba da budemo spremni i strpljivi”, kaže italijansko-američki stručnjak prof. Alesandro Vespinjani.