Oporavak turizma u regionu u periodu koji dolazi treba da se bazira na nekoliko stubova. Mere pomoći za oporavak turizma od pandemije virusa korona ne bi trebalo da obuhvataju samo poreske olakšice i državnu pomoć. Treba se osloboditi individualnog interesa i graditi zajednički, regionalni pristup, kaže Ljupčo Janevski, direktor za promociju i podršku turizmu u Severnoj Makedoniji, nakon što su granice te zemlje otvorene za državljane Srbije i bez negativnog PCR testa.
Koliko je država pomogla opstanku turističkog sektora?
Prva faza oporavka bazirana je na kampanji da domaći turisti leto provedu u zemlji. Druga faza je otvaranje granica prema regionu i privlačenje regionalnih turista. Treća, najznačajnija, jeste ostvarivanje lakše povezanosti i zajedničkih protokola balkanskih zemalja za kretanje turista u regionu i povezanost radi integrisanog nastupa na drugim tržištima. S turističkog aspekta, region treba da počne da funkcioniše kao jedna turistička destinacija s konkretnim ponudama, jer je sve očiglednije da treba da privučemo više gostiju iz Evrope, a to u ovim uslovima možemo da postignemo samo zajedničkim radom.
Koliko je vremena potrebno da se turistički sektor stabilizuje i koliko je u tome značajna sinhronizacija s regionom?
Predviđa se da će svetski turistički sektor ojačati u periodu od tri do pet godina i dostići nivo iz 2019. godine. Region može da se spasi samo ako se sve države zapadnog Balkana drže zajedno i nastupaju sinhronizovano. Promocija ruralnih destinacija, gastronomskog, ekološkog, avanturističkog i drugih oblika alternativnog turizma trebalo bi da bude slika celog regiona. Mističnost i multikulturalizam Balkana magija su koju treba da pretvorimo u turističku ponudu.
Šta biste izdvojili kao ponudu primamljivu turistima iz Srbije?
Putujući prethodnih godina po svetskim destinacijama, zaboravili smo jedni na druge. Voleo bih da moju zemlju naši susedi dožive na mnogo drugačiji način, da osete „zemlju sunca”, kako je nazivaju austrijski turisti. Da otkriju ukusnu makedonsku hranu, vino, prirodne lepote, istoriju, arheologiju, običaje i ljubaznost.
Kako ocenjujete dosadašnju saradnju sa Srbijom i šta bi trebalo preduzeti kako bi se ona unapredila?
Dosadašnju saradnju mogu da ocenim kao dobru, ali uvek može bolje, a turizam to omogućava. Treba da započnemo proces građenja zajedničkih proizvoda, spajanje destinacija, zajedničke projekte, turističke rute i njihovo povezivanje s evropskim. Pozitivna iskustva zajedničkog nastupa u Singapuru, gde su se Srbija, Crna Gora i Severna Makedonija predstavile azijskom tržištu kao jedna destinacija, mogla bi u budućnosti da se ponove i na drugim strateškim tržištima.