Smederevska Palanka – Prodaja Starog muzeja „Goše”, poznatijeg kao Spomen-radionica „Josip Broz Tito”, očito se ne može sprečiti uprkos činjenici da je reč o spomeniku kulture, jer Zakon o stečaju to omogućava i prema njemu čak ni država nema pravo preče kupovine. Ipak, nadležne institucije su pokazale volju da zaštite makar eksponate koji se tamo, prema nekim pričama, nalaze još iz vremena kada je mladi Broz počeo da radi u Goši kao mašinbravar. Tim povodom u Smederevskoj Palanci sastali su se predsednik te opštine, predstavnici tamošnjeg muzeja i arhiva, Muzeja nauke i tehnike Srbije, Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Smederevu.
‒ Pošto je ovde leks specijalis u pitanju, mi ne polažemo nikakva prava, što znači da pokretni fond koji je u ingerenciji Muzeja nauke i tehnike, nažalost ne potpada pod Zakon o kulturnim dobrima. Sada pokušavamo da se dogovorimo o sudbini kompanijskog muzeja, da nastavi život posle više decenija. Muzej „Goše” nije samo lokalni, značajan je za celu Srbiju i bivšu Jugoslaviju, pa čak i van njenih granica i zato ne postoji nijedan razlog da ne preživi trenutnu situaciju ‒ kazao je Rifat Kulenović, direktor Muzeja nauke i tehnike.
Osim da se zaštite zgrada i eksponati, prema rečima Stevana Martinovića, direktora Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci, bilo je reči i o nekom novom modelu očuvanja istorije „Goše” kao nematerijalnog nasleđa, što bi u muzeološkom kontekstu, kako kaže, građanima moglo da pruži mnogo toga u kulturnom, ekonomskom i turističkom smislu. Reč je o nesvakidašnjem primeru prodaje-kupovine kulturnog dobra, što zgrada Spomen-radionice „Josip Broz Tito” od 1982. godine jeste. Osim ovoga, u stečajnoj masi mogu se naći i pokretnosti unutar same zgrade, koje se odnose i na bogatu istoriju same fabrike Goša, samim tim na neki način i razvitka i oblikovanja Smederevske Palanke, decidni su u palanačkom muzeju.

‒ Mi ne možemo da utičemo na to da li će se neki objekat prodati, to nije naša imovina, ali možemo kao lokalna samouprava da razgovaramo sa onima koji prodaju ili sa budućim vlasnikom, da pokušamo da ta imovina koja je trenutno u „Gošinom” muzeju tamo i ostane ili da je prihvati naš muzej, a ta imovina ima svoju priču, tradiciju. Neki eksponati su tamo od samog osnivanja „Goše”, pa pre svega radnicima dugujemo da to ostane u Smederevskoj Palanci ‒ rekao je Nikola Vučen, predsednik opštine.
Iako nisu sigurni da će Titova radionica biti prodata na prvoj licitaciji 12. novembra, novi sastanak zakazali su pre toga kako bi dogovorili buduću strategiju, a trebalo bi da prisustvuje i stečajni upravnik.
Tito 1926. godine dolazi u Srbiju i zapošljava se u fabrici vagona i gvozdenih konstrukcija AD „Jasenica” u Smederevskoj Palanci, koja će kasnije postati „Goša”. Na pedesetu godišnjicu Brozovog dolaska, 1976. godine, Titova radionica pretvorena je u spomen-muzej, na ulazu je postavljena bronzana ploča sa reljefnim likom Broza, rad Ota Loga. Izvršeni su obimni radovi na sređivanju, uvedeni novi sadržaji, kao i stalna postavka starih alata i mobilijara u delu u kojem je Tito radio.