U prepolovljenoj i problemima preopterećenoj teniskoj sezoni 2020, završni godišnji ATP turnir u Londonu trebalo bi da bude svetlost na kraju pandemijskog tunela, pre svega zbog najjačeg i najkompletnijeg sastava osmorice finalista. Za razliku od ostalih turnira u drugoj polovini godine, kad je reč o takmičenju u Londonu, od 15. do 22. novembra, za sada nema nepredviđenih otkaza. Odsustvo Rodžera Federera ne treba računati, pošto je Švajcarac završio sezonu još u februaru, porazom od Novaka Đokovića u polufinalu grend slem turnira u Melburnu. Da nije bilo vanredno promenjenog sistema bodovanja, njega ne bi ni bilo među učesnicima.
Od ovonedeljnog mastersa u Parizu očekuje se da odredi i osmog, poslednjeg učesnika završne londonske predstave. Sedmo mesto je, trijumfom u Beču, obezbedio Andrej Rubljov, jedini teniser koji je ove godine osvojio pet titula, a najbliži osmom su Dijego Švarcman i Mateo Beretini, pri čemu deveto mesto donosi status rezerve.
Što se tiče borbe za titulu u Parizu, sve oči su uprte u Rafaela Nadala. Bez Novaka Đokovića i Dominika Tima, Španac ima priliku karijere da prvi put osvoji Bersi, dostigne Đokovića 36. pobedom na mastersim,a i dobije krila da tome doda i prvi londonski pehar u svojoj bogatoj karijeri.
Dvojica glavnih favorita u Londonu su ujedno i daleko najstariji učesnici. Posle Đokovića (33), Nadala (34) i Tima (27), slede Medvedev (24), Cicipas (22), Zverev (23) i Rubljov (23). Očekuje se uzbudljiv okršaj dvojice najtrofejnijih sa novom generacijom, kao i nastavak njihove međusobne borbe, u znatno drugačijim uslovima betona u dvorani, u odnosu na parisku šljaku prošlog meseca.
Nedostajaće samo publika da kompletira atmosferu u „O2 dvorani” zbog koje je to bilo jedno od najatraktivnijih takmičenja. Poslednji od 12 uzastopnih završnih ATP turnira u Londonu (2009–2020), odvijaće se pred 20.000 praznih sedišta, uoči prelaska u Torino, gde će štafeta biti narednih pet godina, od 2021. do 2025. godine.
I ranije se znalo da su izgledi za popunjavanje jednog dela tog ogromnog kapaciteta minimalni, a posle odluke premijera Borisa Džonsona da Engleska od sutra do 2. decembra ulazi u drugi period „nacionalnog zatvaranja” zbog pandemije virusa korona, turnir u „O2 areni” biće i jedino dozvoljeno tenisko takmičenje u zemlji.
Umesto nostalgije, teniseri će se zdušno založiti za „bolje išta nego ništa”, jer su u uslovima pandemije bolje prošli od većine drugih. Konkretno, Ženska teniska asocijacija (VTA) posle Otvorenog prvenstva Francuske uspela je da organizuje samo dva turnira: u Ostravi od 19. oktobra i predstojeći u Lincu, od 9. novembra. Teške udarce programu teniserki nanelo je otkazivanje svih 11 jesenjih azijskih turnira, uključujući završni VTA turnir u Šendženu, ranije zakazan za period od 2. do 9. novembra.
U Londonu će finalistima u singlu i dublu biti razdeljeno 5.700.000 dolara, što jeste za trećinu manje nego 2019, ali je i dalje neuporedivo više nego što su teniseri nižeg ranga mogli da zarade u ovoj godini. Vrednost tih nagrada raste kada se ima u vidu neizvesnost takmičenja u narednoj sezoni i izvesnost nastavka štednje organizatora.
Ne samo što detalji januarskog Otvorenog prvenstva Australije nisu utvrđeni, nego se i ocene o terminu Otvorenog prvenstva Francuske menjaju iz sedmice u sedmicu. Takmičenje na Rolan Garosu jeste zakazano za uobičajeni period krajem maja, ali direktor turnira Gi Forže je upravo najavio da će u slučaju pogoršanja situacije sa kovidom 19 biti spremni ponovo da odlože termin, kao što su učinili i ove godine.