Iz centrale Uneska u Parizu na adresu prof. dr Vojina Rakića ponovo je stiglo pismo u kojem ga ova međunarodna organizacija upozorava da prestane da se lažno predstavlja šefom Unesko Katedre za bioetiku u Evropi.
Ovaj zvanični dokument, koji je u ime Uneska potpisao direktor sektora za odnose s javnošću Metju Givel, upućen je profesoru Rakiću 28. oktobra.
„Uprkos našem pismu od 26. avgusta i našem mejlu od 1. septembra, u kojima se navodi da niste ovlašćeni za upotrebu imena i logotipa Uneska, obavešteni smo da nastavljate da izdajete saopštenja u ime šefa Katedre za bioetiku Unesko za Evropu, lažno ukazujući da ste povezani sa našom organizacijom”, navodi Givel. O lažnom identitetu profesora Rakića „Politika” je čitaoce obavestila u avgustu ove godine, kada nam je u Unesku potvrđeno da on nije ni u kakvoj vezi sa tom međunarodnom organizacijom sa sedištem u Parizu.
Povod su bila saopštenja u kojima je Unesko navodno optužio Srbiju za niz krivičnih dela u centrima za socijalni rad, među kojima i za krađu beba.
Budući da je profesor Vojin Rakić nakon toga nastavio da se predstavlja kao deo Uneska, beogradski mediji su došli u posed prvog pisma u kojem mu zabranjuju da obmanjuje javnost jer je navodio da veruje „da upravlja organizacijom koja je zvanični deo Uneska”.
Tada su mu naložili da prestane da zloupotrebljava logotip i ime ove organizacije. To su ponovili i u poslednjem pismu upućenom pre sedam dana:
– Molimo da se odmah uzdržite od predstavljanja šefa Unesko katedre za bioetiku za Evropu, uklonite formulaciju Unesko ili Unesko katedra iz svojih titula i prestanite sa bilo kakvim pozivanjem na Unesko u bilo kojoj budućoj komunikaciji – navodi se u poslednjoj opomeni iz Pariza koja je adresirana na ime ovog kontroverznog profesora.
Portparol Uneska ističe da Rakić nije imenovan za njihovog predstavnika, te da tako nije ni ovlašćen da koristi ime i logotip ove ugledne organizacije. Givel ne spori da Međunarodni centar za zdravlje, pravo i etiku na Univerzitetu Haifa ima status predstavnika Uneska, ali naglašava da mu nije dozvoljeno da imenuje druge institucije kao Uneskove. To znači da ni Haifine katedre nemaju pravo da koriste naziv i logotip Uneska.
– Ime, akronim i logotip Uneska su registrovani u državi potpisnici Pariske unije prema članu šest Pariske konvencije za zaštitu intelektualne svojine kao intelektualno vlasništvo Uneska. Ne možete koristiti ime naše organizacije bez našeg pismenog odobrenja – pojašnjava Givel i dodaje da Unesko ovakve situacije shvata krajnje ozbiljno i koristi pravne sisteme država potpisnica Pariske konvencije kako bi sprečili bilo kakvu zloupotrebu.
Profesor Rakić nije želeo da za „Politiku” priča na ovu temu uz objašnjenje da je sve već rekao u svojim zvaničnim saopštenjima. Nešto kasnije, našoj redakciji je uputio mejl u kojem potpisnika Uneskovog pisma Metjua Givela naziva saradnikom srpske i kineske vlasti, tvrdeći da je posredi obračun režimske kampanje protiv neistomišljenika.
– Radi se o Metju Givelu, kako saznajemo iz Unesko centrale u Parizu, čoveku koji je tesno povezan sa vlastima u Kini, a od nedavno i u Srbiji. Givel je i generalni direktor „Uneskovog kurira”, lista koji finansira Narodna Republika Kina – navodi Rakić u saopštenju.
Neuobičajeno je da je pre samo nekoliko dana Rakić u mejlovima upućenim „Politici” Givela pominjao kao čoveka koji potvrđuje verodostojnost njegovog predstavljanja.