Evropski sud za ljudska prava u Strazburu odbacio je iz formalnih razloga kao neprihvatljivu predstavku porodice gardiste Dragana Jakovljevića protiv države Srbije. U obrazloženju se navodi da nisu iscrpljeni svi domaći pravni lekovi.
Evropski sud konstatuje da su Jakovljevići mogli da pokrenu i parnični postupak za odštetu usled povrede časti i ugleda, pored krivičnog postupka i postupka pred Ustavnim sudom, koji su prošli neuspešno. Prema pravilima suda u Strazburu, tužba mora biti odbačena zbog neiscrpljivanja domaćih pravnih lekova.
Jakovljević je ubijen zajedno sa gardistom Draženom Milovanovićem u kasarni Topčider 5. oktobra 2004, a tužba Evropskom sudu je podneta povodom presude tadašnjeg Okružnog suda u Beogradu iz 2008. godine, kojom je bivši vojni sudija Vuk Tufegdžić oslobođen optužbi za iznošenje ličnih i porodičnih stvari kada je vodio prvu istragu povodom pogibije gardista. Porodica je podnela tužbu jer je tada sudija u javnosti svojim izjavama povredio ugled i čast njihovog ubijenog sina.
„Sud smatra da je podnosilac predstavke trebalo da pokrene građansku tužbu na osnovu Zakona o obligacionim odnosima”, navodi se u jednoglasnoj odluci sedmočlanog sudskog veća suda u Strazburu.
Punomoćnik porodice Jakovljević, advokat Predrag Savić, smatra da je dobro što je Evropski sud uopšte pristao da odlučuje u ovom predmetu, jer to ranije nije činio povodom sličnih predstavki.
– Veliko je bilo iznenađenje što je uopšte došlo do rasprave pred sedmočlanim sudskim većem. Odluka je u skladu sa praksom Evropskog suda. Teško je sada da naknadno objasnimo da u Srbiji ne možemo dobiti parnicu ako smo izgubili krivicu, što nije pravilo i po anglosaksonskom pravu. Ipak, mi smo postigli cilj jer smo skrenuli pažnju i domaće i svetske stručne, naučne i obične javnosti – kaže za „Politiku” advokat Predrag Savić, zastupnik porodice gardiste Dragana Jakovljevića.
Obratiće se žalbom i velikom sedamnaestočlanom veću, ali smatra da bi bio presedan kada bi to veće uzelo predmet u razmatranje.
– Da smo dobili pozitivnu presudu pred sedmočlanim većem Evropskog suda, tada bismo imali mogućnost da se Vrhovnom kasacionom sudu podnese zahtev za zaštitu zakonitosti, i to od strane republičkog javnog tužioca. Vrhovni kasacioni sud bi samo mogao da konstatuje da je prekršeno pravo u korist okrivljenog, a na štetu privatnih krivičnih tužilaca i da tu stavi tačku na predmet, bez ikakvih drugih sankcija i pravnih posledica – objašnjava advokat Savić.
Predstavku Evropskom sudu podneo je pre svega da bi skrenuo pažnju javnosti na ovaj slučaj, kao i na položaj privatnih tužilaca u krivičnim predmetima.
– Cilj nam je bio da ukažemo na činjenicu koliko je veliko zlo i šta se događa kada sudije u istrazi komentarišu predmete i kleveću žrtve. To je nedopustivo i zato to treba stalno isticati – kaže advokat Predrag Savić.
Porodica Jakovljević se obratila sudu u Strazburu zbog povrede prava garantovanih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima na pravično suđenje od strane nezavisnog suda, kao i na delotvornu istragu u vezi sa pravom na život.
Bivši sudija Tufegdžić, koji je vodio vojnu istragu, tvrdio je da su se gardisti „međusobno poubijali”, ali je kasnijim veštačenjima utvrđeno da ih je ubila treća osoba, za koju se ni danas ne zna ko je.
Evropskom sudu je u martu ove godine podneta još jedna predstavka zbog neizvršenja odluke Ustavnog suda Srbije da istraga bude nastavljena.