Prokuplje ‒ Na lokalitetu u Prebrezi kod Blaca, stručnjaci beogradskog Prirodnjačkog muzeja obavili su planirana istraživanja, a rezultati će biti poznati za oko mesec dana. Radi se o jedinom paleontološkom nalazištu u Srbiji, površine oko jednog hektara, gde su već pronađeni fosilni ostaci koji ukazuju da su ovde pre pre više od deset miliona godina živeli mamuti, antilope, hijene, žirafe. Pronađeni su i ostaci različitih životinja i praistorijskih biljaka kojih odavno nema na evropskom kontinetu.
Prebreza važi za za jedno od najstarijih nalazišta fosila u svetu, a u JKP „Hammeum” koje upravlja ovim lokalitetom kažu da će u bućnosti predstavljati neizostavni deo turističke ponude Topličkog okruga.
‒ Na mestu poznatom kao „Gluvi potok” pronađeni su miocenska preteča gazele i miocenska hijena, prve dve životinje koje su označile starost lokaliteta i ukazale na značaj ovog mesta. Originalni fosilni ostaci mastodonta, žirafe i drugih životinja se nalaze u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu a replike na samom nalazištu u specijalizovanim vitrinama na otvorenom, koje posetioci mogu da vide tokom obilaska lokaliteta ‒ kaže Ana Cerović, koordinator za zaštitu Spomenika prirode Prebreza.
Ona ističe da su do sada pronađeni ostaci 12 vrsta krupnih sisara, od kojih su neke vrste prvi put otkrivene na tlu Evrope, dok miocenske hijene i gazele, do otkrića u Prebrezi, nisu bile poznate nauci.
Na lokalitetu su postavljene table, putokazi i panoi za turiste. Na osam panoa je prikazana geološka starost lokaliteta, počeci istraživanja i fotografije prvih fosila. U 16 vitrina na otvorenom su replike eksponata koji su pronađeni na nalazištu, koje je aktivno od 1958. godine.
Prvi sačuvani ostaci datiraju iz 1996. i od tada je otkriveno više od 100 fosilnih delova papkara, kopitara, mesoždera, biljojeda, predaka današnjih srna i koza. Posebnu pažnju pobudio je pronalazak delova butne kosti i karlice mamuta i ostatak skamenjene ptice koja leži, što ukazuje da se na tom području desila neka iznenadna elementarna nepogoda ili prirodna katastrofa.