Globalna trka za vakcinom protiv koronavirusa, u kojoj već mesecima učestvuju kako farmaceutski giganti, tako i kompanije koje tek traže mesto na svetskom tržištu, od juče je dobila novo ubrzanje. Kako su juče objavili američki Fajzer i nemački Biontek, njihova eksperimentalna vakcina ima efikasnost od više 90 odsto u sprečavanju kovida-19, na osnovu početnih podataka iz treće faze testiranja.
Bionteh, čije su akcije porasle za 23 odsto odmah nakon objavljivanja vesti o uspešnosti vakcine, osnovali su su 2008. supružnici Ozlem Tureči (53) i Ugur Šahin (55) sa austrijskim onkologom Kristofom Huberom s namerom da rade na razvoju imunoterapije za kancer. Kada je počela epidemija koronavirusa, firma sa 1.300 zaposlenih preusmerila je sve svoje resurse na trenutno najtraženiju vakcinu – protiv kovida 19.
Tureči i Šahin deca su turskih emigranata koji su se krajem šezdesetih godina prošlog veka doselili u Nemačku. Upoznali su se na univerzitetu u Hamburgu, a u braku u kojem su od 2002. imaju ćerku. Šahin je rođen u Turskoj, imao je četiri godine kada se sa majkom doselio u Nemačku gde mu je u Fordovoj fabrici već radio otac. Tureči je ćerka lekara, rođena je u Donjoj Saksoniji, prenosi Gardijan.
Još 2001. osnovali su Ganimed, firmu koja se takođe bavila razvojem antitela na kancer, da bi je pre četiri godine za 1,4 milijardi prodali japanskom Astelasu. Među investitorima u Biontek jeste i Fondacija Bila i Melinde Gejts sa 55 miliona dolara.
Uprkos tome što su ih mediji svrstali među sto najbogatijih Nemaca, u javnosti su predstavljeni i kao veoma skromni ljudi koji na posao dolaze na biciklu.