Težak miris fekalija koji se danima širio Čukaričkim rukavcem pomešao se sa smradom koji podseća na zapaljene gume, pa se u ovom delu prestonice dodatno nije moglo disati. Osim neprijatnog mirisa, ni pogled na ovaj deo grada, između Mosta na Adi i Ade Ciganlije, nije bio lepši. Kod ušća Topčiderke u Čukarički rukavac nagomilalo se smeće, a to je, kažu ljudi koji žive ovde, i uobičajena slika.
Ali, ako sve bude kako je najavljeno, ova situacija uskoro bi bar donekle mogla da se promeni. U najskorije vreme JVP „Srbijavode” trebalo bi da počne uklanjanje nagomilanog mulja koji usporava tok vode u Topčiderki i Čukaričkom rukavcu i sprečava da ona sledi svoj prirodni put i uliva se u Savu.
– Problem Čukaričkog rukavca nastao je pre više od 50 godina kada su u Topčidersku reku počele da se ulivaju otpadne vode iz fabrika izgrađenih u Rakovici. Dodatni problem napravila je i nerešena kanalizacija, tako da se fekalne vode iz naselja koja su uzvodno takođe ulivaju u reku. To su osnovni uzroci zagađenja rukavca. Dugoročno rešenje je moguće kada se otklone faktori zagađenja izgradnjom uređaja za prečišćavanje tehnoloških otpadnih voda, kao i rešavanjem problema kanalizacionog sistema – rekli su u „Srbijavodama”.

Iako je uređenje i održavanje korita i priobalja, odnosno javnih preduzeća, po zakonu, kako kažu u „Srbijavodama”, u nadležnosti Javnog komunalnog preduzeća, grad veoma često u saradnji sa ostalim republičkim organima organizuje akcije čišćenja da bi se zajednički uredili Beograd i njegove obale.
– Ovim radovima i učestvovanjem u akcijama čišćenja priobalja naših reka doprinosimo da život građana bude bezbedniji. Na ovaj način šaljemo i lepšu i ekološku sliku važnosti zaštite reka i voda uopšte – rekli su u „Srbijavodama”. Njihovim petogodišnjim planom i njihovom delatnošću, odbranom od poplava, predviđeno je čišćenje nanosa u rekama, tako da će se uređenje Čukaričkog rukavca uklopiti u taj deo posla.
Ovo preduzeće nedavno je učestvovalo i u čišćenju priobalja od Kule Nebojša do „Marine Dorćol” i to posle zahteva građana i inicijative grada. U toj akciji zajednički su učestvovali grad, JVP „Srbijavode” i JVP „Beogradvode”.
Problem sa neprijatni mirisom u Čukaričkom rukavcu, ali i pomorom ribe, javio se pre skoro mesec dana. Po prijavi građana na teren je izašao i vodni inspektor Sekretarijata za inspekcijske poslove, ali i stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine koji su uzeli uzorke vode sa dve lokacije – sa ušća Topčiderke u Čukarički rukavac i kod mosta u Rakovici. Otkriveno je da je u vodi povećano prisustvo raspadnutih organskih materija i da je voda najlošije pete kategorije. Zbog ovoga su na terenu bili i stručnjaci „Srbijavoda”. Tada je utvrđeno i da je protok vode u rukavcu minimalan, kao i na ušću Topčiderke u rukavac, što je posledica visokih naslaga mulja.
Da bi se za ovaj problem našlo dugoročno rešenje, u planu je izrada tehničke dokumentacije, a u njenoj realizaciji učestvovaće zajednički Ministarstvo za zaštitu životne sredine, grad Beograd i JVP „Srbijavode”.