Novi Sad – Epidemija virusa korona „uvela” je novi, stroži kućni red za stanare zgrada u Novom Sadu. Prema naredbi gradskog Štaba za vanredne situacije, određeno je da vreme dnevnog i noćnog odmora u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama bude od 16 časova do pet sati narednog dana. Dosad su odmor danju i noću bili razdvojeni po kućnom redu, pa se propisanog mira i tišine valjalo držati između 16 i 18 sati i od 23 do pet, a vikendom do sedam ujutro. Sada su ovi periodi spojeni, praktično od sumraka do svitanja.
Kod Novosađana je to izazvalo nevericu, komentare na društvenim mrežama i pitanja oko toga da li se ovom merom pokušavaju sprečiti korona žurke po stanovima i širenje zaraze, ili se staje i na vrat čoveku čija svakodnevica nije u proslavama ili ludoj zabavi.
Kućni red ne dozvoljava veću buku tokom odmora, pa se mora paziti na to kada se uključuje jači usisivač ili mašina za pranje, bušilica, svi uređaji i majstorski poslovi koji prelaze propisanu granicu buke. Stanari ponekad imaju potrebu i da preprave plafon, pregrade prostoriju, skinu stare pločice... Deca su danas zbog korone više kod kuće, a sada treba povesti i više računa o tome kad će moći da budu opušteniji u stanu, jer u vreme odmora nije dozvoljeno ni da se vikom, trčanjem, skakanjem, igranjem loptom pravi buka i narušava mir u zgradi.
Naredbom, koja je doneta 15. novembra, sva fizička lica koja se zateknu u zgradama moraju da poštuju novi period odmora. Detaljnije obrazloženje nije objavljeno. U samom aktu se ne navodi kad stupa na snagu, a za njegovu realizaciju zaduženi su upravnici i profesionalni upravnici zgrada. Oni na ulazu moraju da istaknu obaveštenje o tome, kao i o licu koje su odredili za vreme njihove sprečenosti. Naređenje je dobila i gradska inspekcija da organizuje rad tako da svi delovi njenih službi nadziru primenu ove naredbe.
Profesionalni upravnik Dobrivoje Simić iz Novog Sada kaže za naš list da je trajanje naredbe do 1. decembra, ali da su produženja moguća ako bude takva epidemiološka situacija.
„Naredba je doneta najviše zbog žurki i okupljanja po stanovima jer se tako naročito širi virus korona. To je glavni razlog, a inače normalno može da se živi. Preterivanja su da neće moći. Normalno, ne može u vreme odmora da se koristi, na primer, bušilica ili usisivač, ako prave buku veću od 30 decibela”, navodi Simić.
Kao profesionalni upravnik, Simić u svom poslu ima oko 200 zgrada, a najveću u Bulevaru cara Lazara, sa 86 stanova. Kako kaže, to je po broju stanara kao manje selo i svi treba da se drže kućnog reda.
„Žurki ima stalno. Najveći problem je u zgradama gde ima hostela, gde se ostaje noć ili dve, a okupi se i desetak njih pa prave haos. Ranije, kad je bio policijski čas, isplatilo im se da uzmu vikendicu. Bezrazložan je taj strah da sada u zgradama neće moći normalno da se živi. Onaj ko ne pravi te masovne žurke, gde inače nema samo alkohola nego bude i droge, neće imati problema”, navodi.
Po njegovom iskustvu, do sada je u periodu korone bilo žurki u stanovima do 23 sata, kada uobičajeno počinje noćni odmor, a bilo je prilike i za intervencije kada bi se zabave nastavile iste noći. Ipak kaže da su Novosađani uglavnom savesni, da vide da su bolnice pune pa su i sveli kontakte sa ljudima na minimum.
Profesionalni upravnik interveniše u zgradi, objašnjava naš sagovornik, po neposrednom zapažanju ili po prijavi komšija.
„Izađem na lice mesta i probam na fin način da skrenem pažnju jer nemam represivni aparat i ne mogu da pišem kazne. Ako se ponovi, pišem komunalnoj miliciji da u tom stanu nisu uslišili moj zahtev, a posle izlazi komunalna milicija”, navodi Simić.
Skreće pažnju na to da građani nisu dovoljno upoznati s time da postoje zakonske razlike između upravnika i profesionalnog upravnika zgrade. Razlikuju se po tome što upravnik ima nekretninu u zgradi, bira se sa 50 odsto glasova plus jedan i nadzire do 16 sati. A profesionalni se bira dvotrećinskom većinom, ne mora da živi u zgradi, ali je nadležan za nju non-stop.