Tužilaštvo za zločine OVK u Hagu smatra da su ugroženi mnogi svedoci protiv Hašima Tačija i trojice njegovih saučesnika, optuženih za ratne zločine na KiM i ukazuje da su mnogi izjavili da se plaše ili da su bili podvrgnuti zastrašivanju. Ovaj rizik, kako su upozorili, neće biti u potpunosti otklonjen ni zaštitnim merama.
– U razgovoru sa tužilaštvom, više potencijalnih svedoka, uključujući žrtve, bivše pripadnike OVK i bivše službenike međunarodnih organizacija na Kosovu, poput OEBS-a, izrazilo je strah ili su rekli da su bili uznemiravani – piše u dokumentu tužilaštva, objavljenom na sajtu suda.
Da li će sud uvažiti stav tužilaštva i odbiti zahtev odbrane da se Tačiju i ostaloj trojici optuženih, Kadriju Veseliju, Redžepu Selimiju i Jakupu Krasnićiju, optuženima za ubistva 98 ljudi, ukine pritvor biće, izgleda, prvi veliki test za haško pravosuđe.
– Optuženi neće odustati od pokušaja da zastraše svedoke svim mogućim načinima – od izopštenosti iz zajednice, preko podmićivanja, pa do pretnji i ubistava. Ipak, ukoliko ostanu u pritvoru, manja je verovatnoća da će se to dešavati. Oni na KiM imaju svoju organizaciju, OVK i kriminalce, narko-mafiju, koji će učiniti sve da se svaki dokaz skloni. Svedoci će svakako biti u opasnosti, ali u manjoj ukoliko su oni u pritvoru. Ukoliko budu pušteni na slobodu, to je onda kraj – kaže za „Politiku” advokat Goran Petronijević.
Advokat ne želi da prognozira da li su ovi argumenti dovoljni za sud da odbije da ih pusti na slobodu, ali ističe da će odluka o pritvoru biti prvi signal po kome ćemo haški sud ceniti u narednom periodu.
– Ako ih ostave u pritvoru, to znači da imaju ozbiljnu nameru da rade i da urade. Ako ih puste, onda imaju nameru da rade, a da ništa ne urade – zaključuje Petronijević.
– Budući da će, tokom suđenja, Tači i ostali okrivljeni neizbežno saznati identitete svedoka, to će svedoke izložiti povećanom riziku od zastrašivanja – zaključuju u timu tužioca Džeka Smita. Neki od svedoka mogu biti preseljeni, ali neće svi pristati na to, niti će druge zaštitne mere otkloniti rizik u potpunosti, smatra tužilaštvo u obrazloženju zahteva za hapšenje Tačija, napisanog još u maju. Sa ovog dokumenta oznaka poverljivosti skinuta je pre dva dana.
U njemu piše i da na Kosovu vlada klima zastrašivanja i uznemiravanja svedoka, da su neki ubijeni ili su im na kuće bacane bombe. Dodaje se da je jedan svedok zbog pretnji smrću odbio da svedoči protiv Fatmira Limaja, kao i da je u oslobađajućoj presudi Ramušu Haradinaju bivši Haški tribunal utvrdio da mnogi svedoci iz straha nisu hteli da svedoče. Pored zastrašivanja, neki svedoci su, kako navodi haško tužilaštvo, podmićivani, a neki su nagrađivani zaposlenjem u vladi, kao na primer Sulejman Selimi i Rustem Mustafa.
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog odbora za KiM, podseća u razgovoru za naš list da su neki svedoci još tokom istraga tražili da ih štiti srpska policija, a ne tim haškog tužilaštva.
– Rizik za svedoke uvek postoji, ali ne mogu da ocenjujem procedure niti mere koje haško tužilaštvo primenjuju da bi zaštitilo svedoke. Nema dileme da je nekima ugrožena bezbednost i to se procenjuje od slučaja do slučaja. Otkrivanje identiteta učiniće svedoke ugroženima. Da bi se ocenio stepen ugroženosti, mora da se zna ceo taj mehanizam, a to su osetljiva i poverljiva pitanja. Ne znamo da li su prebačeni na sigurne lokacije do suđenja – kaže Drecun i ocenjuje da navodi tužilaštva pokazuju ozbiljnost situacije.
Podseća da tužilaštvo već ima pisane izjave više od 1.800 svedoka, što će pred sudom biti verodostojno i bez njihovog pojavljivanja. Ipak, s obzirom na to da su optužbe izuzetno ozbiljne i da im preti doživotna kazna, može se očekivati da će se pritisci na svedoke pojačavati.