Čišćenje korita Čukaričkog rukavca iz koga se već duže vreme oseća neprijatan miris počeće danas. Kako bi se ovaj problem bar delimično rešio biće uklonjen nataloženi mulj sa dna rukavca. Posao je poveren „Srbijavodama”, a rok završetka radova je 60 dana.
– Utvrđeno je da je minimalan proticaj vode na ušću Topčiderke u Čukarički rukavac zbog čega ćemo očistiti korito rukavca i na taj način omogućiti prolaz vode ka Savi. Sanacija desne obale reke Save, u zoni rukavca obuhvatiće i geodetsko obeležavanje i snimanje terena sa izradom Elaborata za izvođenje radova, kao i iskop nanosa plovnim bagerom – kažu u JPV-u „Srbijavode”.
Pre nešto više od mesec dana građani su zbog neprijatnog mirisa, ali i pojave uginule ribe, obavestili nadležne. Na teren je izašao gradski vodni inspektor, a zatim i stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine koji su utvrdili da je u reci i rukavcu povećana koncentracija amonijaka i nitrata, a znatno smanjena količina kiseonika. Vodni inspektor je ustanovio i da brojni splavovi, postavljeni suprotno važećim zakonima grada, utiču na smanjenje protoka vode u rukavcu.

Za stanje u rukavcu, zna se već odavno, krivi su pojedinci i preduzeća koji Topčiderku smatraju kolektorom, pa u nju izlivaju kanalizacione vode i tako zagađuju i reku i rukavac.
– Dugoročno rešenje ovog problema je moguće kada se otklone faktori zagađenja i kada se izgrade uređaji za prečišćavanje tehnoloških otpadnih voda i reši problem kanalizacionog sistema. U međuvremenu, kako bi se sprečilo buduće zagađenje Čukaričkog rukavca, neophodno je da se, zajedničkim delovanjem gradskih i republičkih organa, utvrde uzroci zagađenja, odnosno ko su zagađivači i da im se naloži da preduzmu odgovarajuće mere za sprečavanje ili smanjenje zagađivanja reke – rekli su u „Srbijavodama”.
Zagađivači dužni da prečiste otpadne vode
Zakonom o vodama je propisano da oni koji ispuštaju zagađujuće materije u sistem kanalizacije ili direktno u vodotok, te materije moraju potpuno ili delimično odstraniti pre puštanja. Dužni su, takođe, da prečiste otpadne vode, da postave uređaje za merenje količine otpadnih voda i da ispituju parametre kvaliteta otpadnih voda i njihov uticaj. Očigledno je da se oni koju truju Čukarički rukavac nimalo ne pridržavaju Zakona o vodama. Nevolja je međutim što još nisu identifikovani, a kamoli kažnjeni.