Tragom vesti koja se pojavila 18.11.2020. godine u medijima Srbije o tome kako su jedinku strogo zaštićene vrste orla ribara pronašli aktivisti Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije u ataru sela Boćevica kod Grdelice, Zavod za zaštitu prirode (ZZPS) je poslao svoje saradnike da provere ove navode i pronađu pomenutu jedinku. Po navodu u medijima telo ptice je pronađeno sa satelitskim odašiljačem na sebi i obeleženo, metalnim i plastičnim prstenom WFA žute boje, na osnovu kojih je konstatovano da je poreklom iz Finske.

Stručni saradnici Zavoda su po pronalasku ptice, a u skladu sa nadležnostima i zakonskom procedurom, preuzeli leš jedinke kako bi se utvrdio uzrok smrti ove retke i strogo zaštićene vrste. Kao što je u medijima i objavljeno, leš jedinke je pronađen na lokaciji pored pruge i ispod pilona železničkog elektrovoda. Najverovatniji uzrok uginuća je strujni udar.
Nakon fotografisanja i konstatovanja činjeničnog stanja, leš je transportovan u kancelariju ZZPS u Nišu, gde je u saradnji sa nadležnom republičkom inspekcijom sačinjen zapisnik, a leš otpremljen na Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu radi tačnog utvrđivanja uzroka uginuća i zdravstvenog stanja ptice pre uginuća.
- Ovom prilikom, u cilju pravovremenog izlaska na teren svih nadležnih organa za brigu o divljim vrstama, kako ne bi došlo do propusta u proceduri i zataškavanja ili otežavanja utvrđivanja uzroka uginuća (trovanjem, odstrelom, elektrokucijom i sl.), apelujemo na predstavnike nevladinih organizacija i civilnog sektora, kao i na sve aktiviste u zaštiti prirode, da po dobijanju informacija ili uvida da je neka divlja vrsta stradala ili da je ugrožena, o tome odmah obaveste nadležne inspekcijske službe i ZZPS. Jedino se na taj način može obezbediti pravovremeno i u skladu sa zakonskim propisima, procedurama i bezbednosnim merama, zbrinjavanje i pomoć ugroženim vrstama, ili, ukoliko je do uginuća već došlo, utvrđivanje uzroka uginuća, navodi se u saopštenju Zavoda.
Kada su u pitanju uginule životinje, posebno one koje su retke i zakonom zaštićene, njihove analize mogu biti od značaja za naučna istraživanja u cilju dobijanja podataka za sprovođenje daljih mera njihove zaštite. Neblagovremenim informisanjem nadležnih institucija ugrožava se adekvatno i brzo reagovanje na terenu.
Stoga, još jednom apelujemo na organizacije i udruženja aktivna u zaštiti prirode i divljih životinja da ne šalju svoje članove i aktiviste na mesto gde je konstatovano da se nalazi ugrožena životinja, bez prethodnog obaveštavanja nadležnih institucija, kako bismo sproveli adekvatan i bezbedan postupak zbrinjavanja ili uzorkovanja uginuća, ne dovodeći nikoga u opasnost, kao i izbegavši na taj način mogućnost oštećenja uzorkovanog materijala. Ovim putem ostvarili bismo saradnju, što nam je, nadamo se, zajednički cilj u sferi uspešnog zbrinjavanja i zaštite ugroženih divljih vrsta, navodi se u saopštenju.