Početak izgradnje „autoputa mira” sve je izvesniji, a tome će doprineti i kredit od 85 miliona evra Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Ovim kreditom će se finansirati izgradnja deonice u dužini od 39 kilometara od Niša do Pločnika, saopšteno je iz EBRD-a.
„Autoput mira” povezaće Niš i Prištinu, nastavljajući dalje do glavnog grada Albanije, Tirane, sa završetkom u luci Drač na Jadranskom moru.
Ovaj put je klasifikovan kao produžetak trans-evropskog transportnog koridora Orijent / Istočni Mediteran i deo je Rute 7 osnovne mreže Zapadnog Balkana.
Izgradnju „autoputa mira” u Srbiji finansira i Evropska investiciona banka kreditom u iznosu od 100 miliona evra, dok je Evropska unija putem Investicionog okvira za Zapadni Balkan obezbedila 40,6 miliona evra bespovratnih sredstava, kao i sredstva za pripremu projekata.
Novi autoput obezbediće brži i sigurniji transport stanovnicima i preduzećima na jugu Srbije. Očekuje se i da će bolja infrastrukturna povezanost biti podsticajna za razvoj novih poslovnih prilika.
Olakšan protok robe i ljudi i smanjenje troškova transporta, koje će novi autoput obezbediti, smatraju se jednim od glavnih koraka ka jačanju regionalne ekonomske saradnje.
„Nakon uspešne saradnje sa srpskim vlastima na projektima u sektoru transporta, uključujući Koridor 10, koncesiju aerodroma Nikola Tesla u Beogradu i projekte sa Železnicama Srbije, drago nam je što možemo da doprinesemo i izgradnji ovog novog autoputa na jugu Srbije”, kaže Žužana Hargitai, regionalna direktorka EBRD-a za Zapadni Balkan.
Ističe da je ovo investicija koja treba da doprinese razvoju zajedničkog regionalnog tržišta na Zapadnom Balkanu i olakšanoj trgovini i kretanju ljudi, i dodaje da će javni tender za radove za prvu deonicu puta biti objavljen u decembru.
EBRD je vodeći institucionalni investitor u Srbiji, sa uloženih više od 6,3 milijarde evra u 277 projekata u zemlji, navodi se u saopštenju, prenosi Tanjug.