Udruženje studenata tehnike Evrope – Beograd, poznato kao BEST Beograd, će 11. i 12. decembra organizovati programersko nadmetanje u oblasti veštačke inteligencije (Artificial Intelligence BattleGround – AIBG Belgrade), na koje su dobrodošli svi akademci takmičarskog duha koji žele da pokažu programerske veštine. Takmičenje se održava treći put i zbog pandemije će biti organizovano onlajn, a namenjeno je studentima tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih državnih i privatnih fakulteta širom Srbije. Potrebno je samo da okupe tročlani, ili četvoročlani tim i prijave se do 3. decembra na aibg.best.rs. Ekipe će u kontinuitetu imati 20 časova za izradu inteligentnog igrača-robota, takozvanog bota, koji će se boriti sa botovima suparničkih timova u zadatoj video-igri. Kako objašnjava studentkinja Fakulteta organizacionih nauka Marija Rajković, koordinator za odnose sa javnošću beogradskog BEST-a, pobednički tim očekuje nagrada od 100.000 dinara.
Ona naglašava da će se studenti nadmetati na daljinu putem platforme diskord, dok su ranijih godina neprekidnu, gotovo celodnevnu „bitku” vodili u „Nordeus habu”, koji im je ustupio prostor. Doduše, uvek pored njih su bili i lejzibegovi, u kojima su pojedini članovi mogli malo da odremaju dok se kolege bore.
– Njihovi roboti trebalo bi da odgovore na zadatak koji im određujemo mi iz BEST-a i koji predstavljamo na početku takmičenja, tako da ih prave na licu mesta, namenski za postavljene prepreke. Prošle godine je, na primer, bot u video-igri prikupljao različite resurse, koji su mu omogućili da postane snažniji. Pored toga, igrači su gradili utvrđenja, kako bi se zaštitili od drugih robota. Pobednički tim svojom taktikom i programerskim znanjem nadjačava druge ekipe. Obično imamo po 12 timova, a u svakoj rundi bore se po dva. Nekada se ekipe i ponavljaju, a svi se oni znaju i razmenjuju znanja jer često učestvuju na hakatonima drugih organizacija i kompanija. Dobro je što su ekipe uvek sastavljene od studenata različitih fakulteta, pa i u toku takmičenja oni uče jedni od drugih i spajaju znanja iz više disciplina – pojasnila je Rajkovićeva i dodala da je studentima za sva pitanja i probleme na raspolaganju i topik tim organizatora.
Najčešće se, kaže, takmiče beogradski akademci sa Elektrotehničkog fakulteta, ali i sa Matematičkog, Mašinskog i privatnog Računarskog fakulteta u Beogradu. Ove godine očekuju i ekipu sa Elektronskog fakulteta u Nišu, a sa privatnih ustanova dolaze im i studenti sa „Singidunuma” i „Metropolitena”.
Udruženje studenata tehnike Evrope je međunarodna, neprofitna, apolitična studentska organizacija, koja broji 93 lokalne grupe u 34 zemlje. Od svog osnivanja 2003. godine, lokalna grupa BEST Beograd omogućava povezivanje, seminare, razmenu i saradnju sa studentima iz cele Evrope, a njene članove čine studenti sa tehničko-tehnoloških i prirodno-matematičkih fakulteta, kao i Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Ovakva takmičenja zasad se održavaju samo u Zagrebu i Beogradu. Rajkovićeva kaže da se nadaju da će i ostale „komšije” da počnu sa nadmetanjima, pa će organizovati regionalnu rundu studenata programera, jer srodne organizacije postoje i u Novom Sadu, Nišu, Mostaru i Skoplju.