PODGORICA - Mandatar za sastav nove Vlade Zdravko Krivokapić najavio je novu strategiju u borbi protiv koronavirusa tako što će raspustiti Nacionalno koordinaciono telo (NKT) za zarazne bolesti koje je do sada upravljalo borbom protiv epidemije i formirati dva stručna tela.
„Formiraćemo Savet i Komisiju za kontrolu zarazne bolesti. Savet će biti formiran pri vladi i vlada će na osnovu preporuka Saveta donositi plan daljih mera. Dakle, Savet će preuzeti funkciju NKT, a predloge mera će donositi u saradnji s Komisijom, koja će funkcionisati pri Ministarstvu zdravlja”, rekao je Krivokapić za „Dojče vele” (DV), prenosi Tanjug.
Dodao je da će mere prvo predlagati Institut za javno zdravlje, a premijer će, u dogovoru s članovima vlade, prihvatati ili odbijati predlog mera Saveta..
Na pitanje kako će obezbediti da građani poštuju mere kada ih sada ignorišu, Krivokapić je ponovio da će i njih uključiti u ocenjivanje.
„Nakon burnog perioda sukoba, previranja i nepoverenja, došlo je vreme da svi zajedno shvatimo da moramo zajednički da radimo i da žrtvujemo neke svoje običaje i navike kako bismo osigurali naše i zdravlje najbližih”, poručio je Krivokapić.
„Ići ćemo u dva pravca: donosićemo nove mere i tražićemo njihovo striktno poštovanje. Planiramo da sprovedemo istraživanja među građanima i na osnovu njihovih rezultata prilagodimo dalji plan mera”, rekao je Krivokapić.
Budući premijer je, međutim, i sam kršio mere, podseća DV.
„Tokom sahrane mitropolita Amfilohija u Podgorici nije nosio masku, a prethodno se pričešćivao na Cetinju, i pored upornih apela lekara da je pričešće istom kašičicom ozbiljna pretnja u ovom trenutku”, navodi DV i podseća da se Krivokapić zbog maske javno izvinio.