Jutjub kanal „Slušate Kolarac” obogaćen je zanimljivim video-sadržajima, uglavnom predavanjima koja su bez prisustva publike održana u Zadužbini Ilije M. Kolarca. Među njima se izdvajaju ona o renesansnom umetniku Rafaelu Santiju dr Saše Brajović i o Svetoj Sofiji dr Vlade Stankovića.
Redovna profesorka Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta govorila je povodom 500 godina od smrti italijanskog slikara, a u okviru ciklusa „Velike godišnjice”.

‒ Želim da vas podsetim da je u ime velikog jubileja, 500 godina od Rafaelove smrti, u Rimu u muzeju Scuderie del Quirinale, sada vrlo značajnom i zanimljivom muzejskom prostoru koji je nekada bio samo skladište za kraljevske kočije, bila upriličena velika izložba. Vidite da se ona zove „Rafael 1520‒1483”. Dakle, oni polaze od njegove smrti. Imali su razloga za to, ali mi ćemo krenuti ipak nekim osnovnim hronološkim redom ‒ ovim rečima Brajovićeva je započela svoje izlaganje.
Upravo odabirom da na njegov početak stavi nešto što je aktuelno i podvučeno zanimljivim činjenicama, kao i fotografijama sa pomenute izložbe, ona zadržava pažnju i interesovanje gledalaca da čuju detalje iz biografije poznatog umetnika.

„Osnivanje prestonice hrišćanskog sveta i prva Sveta Sofija” prvo je od četiri predavanja Vlade Stankovića, takođe profesora Filozofskog fakulteta, koja čine ciklus „Sveta Sofija i Carigrad”.
Tema prvog izlaganja jeste samo osnivanje grada kao prestonice hrišćanskog sveta i o prvim Svetim Sofijama ‒ „onim građevinama koje su prethodile Svetoj Sofiji koju je sazidao car Justinijan Prvi u šestom veku i koja u tek nešto promenjenom obliku stoji u samom srcu modernog Istanbula”. Geografski podaci, politički i društveni položaj i važnost grada smeštenog na poluostrvu između Mramornog mora, Bosforskog moreuza i zaliva Zlatni rog, carevi koji su u njemu stolovali ‒ sve to pretočilo se u priču o začecima izuzetne građevine koja je tokom svoje istorije bila hrišćanska crkva, grčka pravoslavna crkva, rimska katolička crkva, carska džamija i muzej.