Kada je Veran Matić, kao izaslanik predsednika Aleksandra Vučića, klekao ispred spomenika na Ovčari, u srpskim medijima je odjeknula bomba. Jedni su u tome videli poniženje ne samo krajiških Srba već čitavog našeg naroda. Drugi snažan gest koji će pomoći obnavljanju dobrih odnosa sa Hrvatskom.
Ova situacija za Matića nije neobična – od kada je započeo život pod reflektorima javnosti, ili je izdajnik ili heroj.
Kada je pre 24 godine tadašnja vlast zabranila radio B92, Veran Matić je kao njegov glavni i odgovorni urednik, iz skučene redakcije smeštene u Domu omladine odleteo u Njujorku kako bi se sastao sa potpredsednikom Amerike Alom Gorom.
Iako sa skromnim znanjem engleskog jezika, Matić je uspeo da fascinira Gora toliko da se, kada su mu posle 5. oktobra 2000. godine u posetu dolazili nosioci demokratskih promena, prvo interesovao za Matićevo zdravlje pa tek onda za reformu zemlje.
Po odlasku Miloševića u Hag, kada više nismo bili interesantni Americi, Matić im je i dalje bio interesantan ‒ simbol malog radija, paradigma slobodnog novinarstva za koju su se nadali da će nići u ostatku nedemokratskog sveta.
Od malog piratskog radija narasla je velika medijska kuća koja je imala i televizijsku stanicu, portal, izdavačku kuću „Samizdat”, kulturni centar „Reks”... Kako je medijska imperija rasla, širila se i njena moć.
Tako poznavaoci medijskih prilika Matiću, kao glavnom i odgovornom uredniku TV B92, pripisuju zasluge za pobedu Borisa Tadića na izborima 2008. Te godine Srbi još nisu mogli bez viza da putuju u zemlje EU, a sa frekvencija ove televizije filmovima su podsećani kako su živeli u vreme Slobe.
Dolaskom SNS na vlast 2012, B92 je bila jedina opoziciona televizija, ali predlogom da se osnuje komisija za rasvetljavanje ubistava novinara, Matić je našao zajednički jezik sa Vučićem, kojem je išlo u prilog da baš on konačno rasvetli likvidacije Slavka Ćuruvije, Milana Pantića, Dade Vujasinović...
Prodajom B92 grčkoj „Anteni”, Veran gubi svoj uticaj u televiziji, što je bilo najvidljivije kada je novi vlasnik, uprskos Matićevom protivljenju, odlučio da ugasi emisiju Olje Bećković „Utisak nedelje”.
Kada se ugase kamere, Beograđani Verana Matića mogu da vide kako na električnom trotinetu prelazi put od vlade, čiji je kopredsednik Saveta za filantropiju, do uspešnih preduzetnika, kako bi ih ubedio da deo kapitala poklone sigurnim kućama, porodilištima, narodnim kuhinjama...
Od prošle godine vlasnik je vozačke dozvole, ne za trotinet već za auto. Ali više uživa u tituli suvozača.
Rođen je u mačvanskom Suvom Selu, a školu završio u Šapcu sa stilistom Ašokom Murtijem i koscenaristom filma „Vidimo se u čitulji” Aleksandrom Kneževićem. U podmlatku „Mačve” igrao je fudbal. Filološki fakultet napustio je kada je došao u emisiju „Ritam srca” Studija B.
Zvuči apsurdno: svima je bio intrigantan, osim DB-u. Posle 5. oktobra pročitao je svoj dosije, u kojem je opisan kao – neinteresantan.