Novi Sad – Slovački etno-art iz Kisača na putu je misli velikog ruskog pisca Dostojevskog da će lepota spasiti svet. Usred novog talasa epidemije virusa korona koji mesecima vlada čitavim svetom, u kulturnom centru ovog malog mesta kraj Novog Sada otvorena je fantazmagorična izložba fotografija pod naslovom „Korona”.
Autor je Pavel Surovi, koji je inače direktor kulturnog centra u Kisaču. Poslednjih godina, on populariše etno-kulturu vojvođanskih Slovaka, naročito na polju fotografije koja je svojim izrazom već plenila pažnju javnosti. Prikazuje, u spoju tradicionalnog i modernog, raznoliku i bogatu narodnu nošnju, nakit ili devojačku spremu Slovakinja.
U razgovoru za „Politiku”, objašnjava da „korona” na latinskom jeziku – a slično i na slovačkom („koruna”), označava krunu. U takvom značenju je zapravo našao inspiraciju. Reč je o njegovom pogledu na slovačku tradicionalnu nošnju sa prostora današnje Vojvodine. Ta arhaična odeća, kako kaže, napadno podseća na ono što su princeze i kraljice nosile na evropskim dvorovima.
„Ko se bolje zagleda u devojke i žene koje na mojim fotografijama nose slovačku nošnju, videće princeze i kraljice sa španskog, engleskog, francuskog, nemačkog, austrougarskog dvora. Nošnja je pravljena od materijala za koji kažemo da je kraljevski, od somota, čipke... Sva ta oglavlja – ’parte’, venci i kapice, liče na krune. Evropske kraljice na portretima iz prošlosti drže perle u rukama i šlingovane maramice, a to su i naše prabake imale u svojim rukama na starim fotografijama. Moj zadatak je bio da transcendujem ono što obični ljudi ne vide”, priča autor „Korone”.
Do starih nošnji je dolazio tako što je obilazio razna mesta u Vojvodini gde već tri veka živi slovački narod i pribavljao ih, kako napominje, svojim sredstvima. Posle toga su one prane, peglane i štirkane, a 80-godišnja Ana Čus iz Bačkog Petrovca, koja se starala oko tog dela posla priprema za izložbu, danima je dolazila u Kisač da pomogne oko oblačenja manekenki.
Kuma i kritičar izložbe je multimedijalna umetnica Simonida Stanković, ćerka Milića od Mačve, koja piše: „Lepota će promeniti Svet, rekao je Dostojevski, a Surovi dokazao”.
U okviru kolekcije figurira i serija koja je nadahnuta, po njenim rečima, ne samo prošlim vremenima i krunama, nego i sadašnjim trenutkom, apokaliptičnim vremenom u kome živimo.
Fotografije su nastale, kako kaže njihov autor, u vreme zatvaranja zbog virusa korona koji je i sam morao da preleži u izolaciji.
„Odjednom mi se sve usporilo, mislio sam da ću umreti, ali sam preležao. S druge strane, kad su nas zatvorili, mogao sam da se posvetim radu na fotografijama i tako su one nastajale”, navodi.