Formalno još nije preuzela dužnost šefa države, a već „pokazuje zube” Moskvi. Novoizabrana predsednica Moldavije Maja Sandu ne samo da traži da se ruski vojnici povuku iz Pridnjestrovlja i izvezu oružje koje čuvaju tamo, već i poručuje da neće da plati dug za gas u visini od 7,5 milijardi dolara, koji je napravila ova samoproglašena republika.
„U Pridnjestrovlju se nalazi ruska operativna grupa o kojoj nikad nije postignut dogovor s Moldavijom. Zato je stav države da vojska mora biti povučena, a oružje izvezeno sa teritorije Moldavije”, izjavila je Maja Sandu, koja će 24. decembra preuzeti upravljanje državom od 3,5 miliona stanovnika koja, posle Ukrajine, ima drugi najniži BDP u Evropi po glavi stanovnika.
Proevropska predsednica predlaže da mirovna misija u regionu postane civilna i najavljuje da će o tome razgovarati sa Moskvom. Sandu ističe da u Pridnjestrovlju odavno ne postoji opasnost od rata i zato ta misija treba da bude pod okriljem OEBS-a. Međutim, iz predstavništva Albanije u OEBS-u, države koja u toku 2020. predsedava ovom međunarodnom organizacijom, izjavili su kako još nisu dobili nikakvu ponudu zvaničnog Kišinjeva da ruski vojnici budu zamenjeni civilnim posmatračima.
„Postoji sporazum o mirovnim operacijama iz 1992. godine. Verujemo da na našoj teritoriji ne preti ponovljena vojna operacija”, rekao je Sandu za ruski sajt RBC.
Oko 1.500 ruskih mirovnjaka nalaze se u samoproglašenoj republici koja je na tri referenduma potvrdila nezavisnost od Kišinjeva. Osim toga, u ovom istočnom delu Moldavije, u kojem žive uglavnom Rusi i Ukrajinci, ruska vojska čuva skladišta sa 20.000 tona municije koja je u Pridnjestrovlje prebačena posle pada „gvozdene zavese” i povlačenja sovjetskih jedinica iz istočnoevropskih država.
Kišinjev takođe ne namerava da plati dug za ruski gas koji su koristili potrošači na levoj obali Dnjestra, koja nije pod kontrolom moldavske strane, a na kojoj se nalazi samoproglašena Pridnjestrovska Moldavska Republika.
„Naravno, ne treba očekivati od nas na desnoj obali da ćemo moći da platimo taj dug koji je narastao na 7,5 milijardi dolara. To je nepošteno i nepravedno”, izjavila je Maja Sandu dodajući kako Moldavija na desnoj strani Dnjestra gotovo da nema dugovanja prema „Gaspromu”.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da Rusija i Moldavija nisu razgovarale o predlogu za povlačenje mirovnjaka iz Pridnjestrovlja.
„Rusija obavlja vrlo važnu funkciju i, nesumnjivo, promena nekog statusa kvo koji se zasniva na duhu i slovu međunarodnog prava može dovesti do ozbiljne destabilizacije. Zato računamo da će se o tome razgovarati i da se neće preduzimati neki nagli koraci u tom pravcu”, naglasio je Peskov, a prenosi „Sputnjik”.
Dmitrij Peskov kaže da je još aktuelni predsednik Igor Dodon, s kojim Moskva vodi dijalog, bio konstruktivniji u vezi s tim: „Očekujemo da će se taj konstruktivizam nastaviti, da će u tom pogledu postojati određeni kontinuitet i da ćemo uzeti u obzir sve moguće negativne posledice bilo kakvih naglih koraka”, dodao je portparol Kremlja, podsećajući da je Vladimir Putin čestitao Maji Sandu pobedu na predsedničkim izborima. Pobeda bivše premijerke školovane na Harvardu, koja je radila kao ekonomista za Svetsku banku, na predsedničkim izborima 15. novembra označio je novi geopolitički smer za državu stešnjenu između Rumunije i Ukrajine. Ali uprkos novim političkim vetrovima i želji Sandu da zemlju još više približi EU, u Moldaviji ostaje snažan ruski uticaj.