Evropska komisija je danas potpisala memorandum u kojem je izložen detaljan plan dogovoren između grčkih vlasti i agencija EU o formiranju novog prihvatnog centra na Lezbosu do početka septembra 2021. godine.
Ovaj je korak ključni u rešavanju situacije koja je na ostrvu nastala nakon što je u septembru izgoreo migrantski kamp Morija.
Memorandum predstavlja rezultat rada evropske radne grupe formirane kako bi se rešila situacija koja je na ostrvu nastala nakon što je migrantski kamp Morija izgoreo u požarima septembra ove godine, javlja ANA prenosi Tanjug.
Potpredsednik Evropske komisije Margaritis Šinas je rekao da sporazum predstavlja ispunjenje posvećenosti pronalaženju održivih rešenja i praktičnu solidarnost EU sa Grčkom.
Sporazum koji je danas potpisan znači da će Evropa i Grčka raditi zajedno za ljude na ostrvu, istakla je predsednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen. Ona je obećala da će EU i Grcka obezbediti pristojne uslove za migrante koji dolaze na grčka ostrva, kao i podršku za lokalno stanovništvo.
Fon der Lajen je napomenula da je takođe važno obezbediti brze i poštene procedure kako bi prihvatni centri ispunjavali ulogu koja im je namenjena, a to je da budu samo privremena stanica za migrante pre njihovog vraćanja ili intergacije.
Upravljanje migracijama je izazov za EU i mi danas stavljamo evropsku solidarnost u praksu, istakla je ona.
Memorandum predviđa podelu zaduženja između Evropske komisije, agencija EU i grčkih vlasti, kao i njihovu međusobnu saradnju. Osim toga, njime se reguliše i raspodela sredstava za rešavanje migrantske situacije na Lezbosu preko 121 miliona evra koliko je prošlog meseca izdvojeno za izgradnju manjih prihvatnih centara na Samosu, Kosu i Lerosu, koje bi takođe trebalo da bude okončano septembra 2021. godine.
Prema sporazumu, Evropska komisija, grčke vlasti i agencije EU će zajedno raditi na izgradnji prihvatnog centra koji će migrantima obezbediti pristojne uslove za privremeni boravak. On takođe predviđa poboljšano upravljanje prijemom migranata, poboljšanje procedura za dobijanje azila i integraciju, kao i za vraćanje migranata, pored bolje obuke osoblja.