Do 31. januara naredne godine, zborno mesto obožavalaca kultnog stripa o dogodovštinama grupe TNT biće Muzej Jugoslavije. Ovaj prostor ugostio je izložbu „Alan Ford trči počasni krug”. Postavku čine 152 originalne crtačke table iz prvih 75 brojeva serijala koje potpisuju scenarista Lučano Seki (Maks Bunker) i crtač Roberto Raviola (Magnus), kao i tri naslovna crteža Paola Pifarerija. Takođe, prikazana su i retka izdanja stripa iz kolekcije Marjana Matića i Maria Reljanovića.
Izložba je u srpsku prestonicu doputovala iz Ljubljane, gde je prošle godine uprilčena povodom pola veka od izlaska prvog broja „Alana Forda” u Italiji. Autor je Rok Glavan, a stručni saradnici su dr Andrej Smrekar, Samo Pureber i Lazar Džamić, autor studije „Cvjećarnica u Kući cveća”, posvećene fenomenu uspeha ovog stripa u Jugoslaviji. Inače, postavka je stigla u Beograd upravo zahvaljujući Džamićevom zalaganju.
Dizajn originalne postavke uradio je Ranko Novak, dok su za adaptaciju izložbe u Beogradu bili zaduženi Marica Bucek i Dejan Todorović.
Kako je istakao autor Rok Glavan, izložba „Alan Ford trči počasni krug” nije mogla da dobije prikladnije mesto od Muzeja Jugoslavije, budući da je ovaj strip serijal u SFRJ bio daleko omiljeniji nego u rodnoj Italiji. Da popularnost junaka iz njujorške cvećare nije nestala s raspadom države od Triglava do Đevđelije, potvrđeno je tokom trajanja izložbe u Narodnoj galeriji u Ljubljani. Ovaj po mnogima najveći prošlogodišnji kulturni događaj u glavnom gradu Slovenije, posetilo je za pet meseci oko 10.000 „fordoljubaca”, a neki od njih su došli i iz drugih republika nekadašnje Jugoslavije.
Beogradska postavka je još privlačnija od originalne ljubljanske, budući da je proširena raritetnim izdanjima iz zbirke pasioniranih srpskih kolekcionara Marjana Matića i Maria Reljanovića.
Otkačeni TNT agenti
Za one kojima je čudesni alanfordovski svet još nepoznanica, nekoliko osnovnih napomena. Strip serijal prati dogodovštine mladića koji u potrazi za poslom spletom okolnosti postaje pripadnik grupe tajnih agenata pod imenom TNT. Nju predvodi tajnoviti starac u invalidskim kolicima koji se predstavlja kao Broj Jedan, a baza im je uboga cvećarnica na njujorškoj Petoj aveniji.
Osim Alana Forda, u grupi TNT je čitava galerija otkačenih likova – prznica Bob Rok, lopov sa stilom Sir Oliver, hipohondrični Jeremija, letargični Šef i nemački vojni veteran i pronalazač Grunf. „Pridruženi članovi” ekipe Broja Jedan su pas Nosonja i papagaj Klodovik. Urnebesno smešne avanture su parodija na zaplete karakteristične za superheroje špijunskih romana i filmova, poput onih o Džems Bondu.
A sve to je začinjeno društvenom i političkom satirom, koja je masovno i sa oduševljenjem primljena u čitavoj Jugoslaviji još od prvog broja koji je zagrebački „Vjesnik” objavio 1972. godine. Uspehu kakav „Alan Ford” nije postigao ni u jednoj drugoj zemlji, doprineo je novinar, pisac i komediograf Nenad Briksi (1924-1984). Njegovi prevodi, tačnije adaptacije originalnih replika, postale su deo ovdašnje popularne kulture i kodovi sporazumevanja generacija koje su odrastale uz ovaj strip. (D. P.)