Šabac – Dan nakon što su ih odbornici gradske skupštine smenili, Milena Bogavac, bivša direktorka Šabačkog pozorišta, i Nela Tonković, takođe smenjena direktorka Narodnog muzeja, obratile su se javnosti sa tvrdnjom da je njihova smena bila nezakonita i da joj nije prethodilo obrazloženje.
Za smenu su, kažu, saznale gledajući prenos skupštinskog zasedanja i da su ovim činom htele da ohrabre sve one koji su nezakonito smenjeni, ali i da je prerano da kažu da li će povesti sudski postupak.
Razloga za smenu, kako tvrde osnivači, ima na pretek. U reagovanju na izjave koje su iznele javnosti član gradskog Veća zaduženog za kulturu i informisanje Miroljub Mijušković podsetio je da je Milena Bogavac bila zapravo sve vreme nelegalna direktorka jer mimo Zakona o kulturi nije imala dovoljno radnog staža da bi bila izabrana na tu funkciju.
– Kao nelegalna direktorka trošila je nelegalno novac građana Šapca. Gospođica Bogavac je u trenutku kada se zaposlila u radnoj knjižici imala svega šest meseci. Za dve godine svog nelegalnog mandata dovela je pozorište u Šapcu na sam rub propasti. Zavapila je ovih dana da pozorišne predstave u gradu u kojem su organizovane još pre 180 godina neće moći da budu igrane, jer je scenska tehnika potpuno ruinirana. Čak do te mere ruinirana da preti da ugrozi živote glumaca i gledalaca. Da otkloni taj problem Bogavac je zatražila od grada 2,5 i 12 miliona dinara. Ali propala je i vodovodna mreža, izliva se kanalizacija, van upotrebe su glumački stan i sobe za smeštaj gostujućih umetnika, a na spisku i krečenje i zamena stolarije. Bar još tri miliona dinara. I na sve to dodaje onih 70 miliona dinara koje Šabačko pozorište dobija iz budžeta. Na šta se potrošilo onih sedam odsto za kulturu, najviše u Srbiji, kako se pred javnošću mnogo puta kleo Nebojša Zelenović, pitao bi neupućeni Šapčanin njegovu štićenicu Milenu Bogavac. Zar niste sa toliko para mogli da popravite skalamerije? Bilo je para u Šabačkom pozorištu, ali za eksterne honorare i druge neverovatne troškove. Od 13 miliona dinara, koliko dobija godišnje od grada za programske aktivnosti, Šabačko pozorište trošilo je sedam miliona na takozvani Prolećni festival. Ovogodišnji je bio nešto krnjav i održan u oktobru, ali zato se 2019. zahvatalo i kapom i šakom. Čak pet agencija, naravno sa sve provizijama angažovala je nelegalna direktorka Milena Bogavac za obezbeđivanje stručnog žirija (330.000 dinara) novinarskog žirija (289.000), moderatorke okruglog stola (165.000), izvršne produkcije (259.600) arhiviranje video-materijala (92 400). Jedino je sa selektorom, svojim prethodnikom Zoranom Karajićem imala direktan ugovor (120.000) i plaćene sve putne troškove tokom obavljanja selekcije. Na sve to dođu i dva miliona dinara koje je ustanova dobijala iz gradskog budžeta za troškove takozvanog domaćinstva. Treba li reći da su pare u medijskom žiriju dobili Teofil Pančić („Vreme”) i Aleksandar Ćuk („Danas”), a da je kao paravan poslužila novinarka dopisništva RTS-a u Šapcu. Imaće gospođica Bogavac verovatno problem da nadležnim objasni ono što osnivaču nije: zašto i kako je ove godine bez javne nabavke angažovala privatnu firmu iz Zrenjanina za poslove obezbeđenja zgrade pozorišta, a koji nikada ranije nisu bili potrebni. Mesečni računi od 260.000 dinara do 300.000 dinara u oktobru i novembru smanjeni su na oko 170.000 dinara, ali će iz kase ustanove neplanirano otići skoro tri miliona dinara – naveo je u odgovoru član gradskog Veća za kulturu i informisanje Miroljub Mijušković zašto su smenjene.

Nela Tonković, bivša direktorka Narodnog muzeja, ne vidi valjane razloge za smenu, a na primedbe da je, kako je i sama priznala, samoinicijativo promenila koncept Oktobarskog salona, jednog od najstarijih, stariji i od beogradskog, rekla da je to učinila da bi osavremenila koncept.
Član gradskog veća Miroljub Mijušković smatra da nije to bio jedini razlog za smenu.
– Zašto u Mišaru nema postavke na sećanje slavnoj bici u Prvom srpskom ustanku i zašto je zgrada u tom mestu koja je Narodnom muzeju dodeljena na upravljanje u fazi raspadanja. Ne radi ni multimedijalni deo stalne postavke, što zbog softvera, što zbog hardvera, za čije otklanjanje treba platiti 180.000 dinara. U funkciji nije virtuelna šetnja kroz šabačku tvrđavu za koju je prošle godine iz gradske kase plaćeno dva miliona dinara firmi koja je prethodno bila registrovana za ugostiteljske delatnosti. Tonković kaže zbog opasnosti od korone, a ja bih pitao zašto se preko sajta ne može šetati tvrđavom koju je opsedao Sulejman Veličanstveni, a branio Vlad Cepeš ili grof Drakula – navodi Mijušković.
Milena Bogavac ne poriče činjenicu da je mimo vođenja pozorišta bila aktivna i u političkoj sferi i da privatno ima prava na to. Na to su je podsetili i iz SNS-a saopštenjem koje je usledilo nakon njenih izjava posle smene.
– Još 30. maja izjavila je da „ako se promeni lokalna vlast u Šapcu, ne planira da ostane direktorka pozorišta”. Zato ne možemo da razumemo čemu predstava nakon razrešenja – pitaju se u SNS-u Šapca.
Vladimir Vasilić v. d. direktora Šabačkog pozorišta
Vladimir Vasilić, diplomirani glumac, kiče je preuzeo dužnost v. d. direktora Šabačkog pozorišta, saopštili su iz tog teatra.„Trenutnu nepovoljnu epidemiološku situaciju iskoristiću da upoznam i pokušam da rešim tehničke probleme u pozorištu uz pomoć gradske uprave. Scena mora da blista. Sala mora da bude puna i aplauz mora da se čuje. Pozorištu je to najveća nagrada”, kazao je Vasilić. Prenosi Tanjug
Kako se navodi u saopštenju, Vasilić je istakao da će se, bez obzira na trenutnu situaciju, svakako posvetiti i repertoaru i vraćanju publike u pozorište, naravno uz poštovanje svih epidemioloških mera.