Bilo da su komedije, drame, trileri ili nekog drugog žanra, bukvalno nema serije bez dobrica i zlikovaca. Ovi drugi su zbog poremećenog uma samog lika i uglavnom briljantne interpretacije glumca koji mu je dao život na malom ekranu, uvek privlačili više pažnje gledalaca. Neki su ih iskreno voleli, a drugi – voleli da ih mrze.
Okrutna Aleksis Karington
Nešto stariji gledaoci sigurno se sećaju legendarne „Dinastije”, koja je carovala malim ekranima tokom osamdesetih godina prošlog veka, i lika okrutne Aleksis Karington u maestralnom izvođenju Džoan Kolins. Bivša supruga moćnog naftaškog tajkuna Blejka Karingtona bila je magnet za rejtinge od prve epizode druge sezone, kada se u dramatičnom stilu vratila u živote Karingtonovih. Gledaoci su sa nestrpljenjem iščekivali svaku njenu spletku i trenutak kada će da pusti zatrovani jezik i izgovori neku repliku koja će se pamtiti, koji su „Dinastiju” učinili još sočnijim grešnim zadovoljstvom na malom ekranu. Džoan Kolins ovenčana je „Zlatnim globusom” 1983. godine, a lik Aleksis je stalni član lista najboljih televizijskih zloća.

I druga, još popularnija američka sapunica „Dalas”, s kraja sedamdesetih godina dvadesetog veka, ima svog predstavnika među televizijskim zloćama – Džej Ara Juinga. On je opisan kao pohlepni, egocentrični, nemoralni naftni baron sa psihopatskim tendencijama, koji često kuje nove zavere protiv svojih ljutih neprijatelja. U isto vreme je i dostojan prezira, ali i šarmantan. Gledaoci prosto vole da ga mrze. Tome je doprineo i odlični glumac Lari Hagman. Koliko je Džej Ar bio važan lik, govori i činjenica da su se producenti kasnije odlučili da fokus serije bude prvenstveno na njemu, zbog velike popularnosti koju je uživao među gledaocima.
Među starijim serijskim naslovima koji su iznedrili odlične negativce je i „Dosije iks”, u kojoj je Si-Dži-Bi Spender (Vilijam B. Dejvis), poznatiji kao Pušač, izazivao jezu kada se pojavljivao na malom ekranu, posebno u prvim sezonama. Tu su i doktorka Kimberli Šo (Marša Kros), majstor zavođenja, neverstva, otmice i vraćanja iz mrtvih, u sapunici „Merlouz Plejs”, prevrtljiva Nina Majers (Sara Klark) iz akcione sage „24 sata”, koja je dugo krila pravi identitet opakog špijuna pre nego što je usmrtila Teri (Lesli Houp), suprugu Džeka Bauera (Kifer Saderlend), gospodin Berns iz „Simpsonovih”, koji je decenijama strah i trepet u živopisnom Springfildu. Tu su i narko-kralj Gas Fring (Đankarlo Espozito) iz „Čiste hemije”, grozni Den Skot (Pol Džohanson) iz „Tri Hila”, koji je psihički i fizički zlostavljao svoje sinove i suprugu, kao i zli duh ubica Bob iz „Tvin Piksa”, kog je Frenk Silva odlično odglumio. Među ovim popisom našle su se Dijana i Ana, isti likovi samo sa drugim imenom u dve verzije sage o vanzemaljcima – „Posetioci”. Dajana iz stare priče iz osamdesetih, koju je glumila Džejn Badler, i junakinja Ana iz serije iz 2009. godine, u interpretaciji Morene Bakarin, očarale su gledaoce svojom lepotom, ali šokirale svojom okrutnošću.

Remzi Bolton protiv Hanibala
Zaista je duga i lista negativaca iz serija novijeg datuma, koji su na gledaoce ostavili najjači utisak. Blagu prednost u odnosu na ostale ima okrutni Remzi Bolton (Ivan Reon) iz „Igre prestola”. Svojim monstruoznošću nad Teonom (Alfi Alen) i Sansom (Sofi Tarner), uspeo je da nadmaši grozote koje su činili Džofri Barateon (Džek Glison) i Noćni Kralj (Ričard Brejk i Vladimir Furdnik).
U njegovom rangu je i čuveni Negan iz sage o zombijima „Okružen mrtvima”, koji je pomoću svoje mezimice Lusil, palice obavijene bodljivakom žicom, usmrtio nekoliko važnih i među gledaocima omiljenih likova. Zato je i bio omražen. Međutim, glumac Džefri Din Morgan odradio je fenomenalan posao u interpretaciji ovog sadiste, pa je i ovakav Negan prirastao srcu obožavaocima serije rađene po istoimenim stripovima Roberta Kirkmana, Tonija Mura i Čarlija Adlarda. Kasnije su scenaristi od Negana napravili dobrog lika, koji je sada od pomoći onima koje je dugo vremena maltretirao.

Ljubitelji serije „Tuđinka”, o neobičnom putovanju kroz vreme glavne junakinje Kler (Katrina Balf), sigurno će se složiti da je najbolji predstavnik ove američko-britanske sage na listama okrutnih likova upravo Džonatan Rendal (Tobijas Menzis), sadista iz osamnaestog veka poznatiji pod imenom Blek Džek, koji je zagorčavao život Džejmiju Frejzeru i njegovoj (Sem Hjuan) voljenoj Kler. Među predstavnicima ostalih serija našli su se Ben Lajnus (Majkl Emerson) iz „Izgubljenih” i Klaus Majklson iz „Vampirskih dnevnika”, koji su do kraja ovih serija prešli u tim dobrica, komandir Fred Voterford (Džozef Fajns) iz „Sluškinjine priče”, Lucifer (Mark Pelegrino) iz „Lovaca na natprirodno”, koga su se braća Vinčester jedva rešili, zli klon Rejčel Dankan (Tatjana Maslani) iz „Crnog siročeta”, kao i Sajlar (Zakari Kvinto) iz „Heroja”.
Pojedine zloće su „male mace za neke druge”. Tako Hanibalu Lektoru (Mads Mikelsen) iz istoimene američke serije retko koji bi „kolega” u zločinu mogao da izađe na crtu. Možda bi to uspeli vođa kulta i serijski ubica Džo Kerol (Džejms Pjurfoj) iz trilera „Sledbenici”, psihopata Morijarti (Endru Skot), koji je poprilično namučio Šerloka Holmsa (Benedikt Kamberbač) u istoimenoj britanskoj seriji, ili već pomenuti Remzi Bolton iz „Igre prestola”. Sigurno je da neki „slabiji” negativci poput sobarice Sare O’Brajen (Šivon Fineran) u „Dauntonskoj opatiji” ili Ramplstilskina (Robert Karlajl) iz bajkovite sage „Jednom davno” ne bi mogli da nadmaše devijantni um čuvenog Hanibala.