PANČEVO – „Romski narod je u Drugom svetskom ratu bio izložen strašnom genocidu. Ne smemo dozvoliti da 1,2 miliona Roma nestalih u dimu nacističkih krematorijuma, lomača ili gasnih komora padnu u zaborav. Mlađi naraštaji moraju znati da su romski identitet, istorija, kultura i tradicija integrisani sa srpskom, što našu lepu Srbiju čini bogatijom i jačom. Upravo danas u doba ove strašne pandemije, koja je zadesila čitavu planetu, shvatamo da su nam pored nauke, filantropija, humanost i solidarnost najveći aduti u borbi protiv zajedničkog neprijatelja”, poručio je Dalibor Nakić, predsednika Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine u Srbiji, povodom Međunarodnog dana sećanja na Rome stradale u Drugom svetskom ratu.
Kraj spomenika „Brazde” u Spomen-kompleksu Stratište nedaleko od sela Jabuka, mestu streljanja i počinka oko 12.000 Roma, Srba i Jevreja. Vence i cveće položili su na komemorativnoj svečanosti predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, grada Pančeva, Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, diplomatskog kora, udruženja ratnih veterana i građani, izražavajući pijetet prema svim žrtvama nacističkih zločina.
Himna Srbije i romska „Đelem, đelem”, za sećanja na 16. decembar 1942. godine, kada zloglasni Hajnrih Himler izdaje naredbu za sistematsko upućivanje Roma u koncentracione logore radi njihove likvidacije, da bi od januara 1943. do jula 1944. godine trajalo njihovo deportovanje u logor smrti Aušvic-Birkenau na teritoriji Poljske pod nemačkom okupacijom.
U navedenom periodu, samo u tom logoru, zatočeno je više od 23.000 Roma, od kojih je 20.000 likvidirano, dok je na čelu Aušvica čuveni lekar Jozef Mengele vršio eksperimente nad Romima, posebno nad decom. Takođe, tokom organizovanog pogroma u okviru Aušvica, do 2. avgusta 1944. funkcionisao je i podlogor samo za Rome – Cigojnerlager.
„Na ovom mestu izražavamo iskreni pijetet prema žrtvama, odlučno osuđujemo i u potpunosti odbacujemo svaki pokušaj relativizacije nacističkih zločina počinjenih na tlu Srbije. Neka je večna slava svim nevino stradalim žrtvama nacističkih zločina”, rekao je Miodrag Kapor, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije.