Kraljevo – Najnoviji izveštaji o broju obolelih u jednom danu na području Kraljeva govore da pomaka ka boljitku ima, jer od rekordna 273 novozaražena 9. decembra, proteklih dana ih je dnevno oko 150. Međutim, za zabrinutost je to što je pre dve dana u kraljevačkoj bolnici, gde se trenutno leči više od stotinu zaraženih, za 24 sata zarazi podleglo čak šest pacijenata. Stoga je samo u ovom mesecu broj preminulih usled zaraze 53 od ukupno 126 smrtnih slučajeva s ovog područja. Nažalost, ima Kraljevčana koji su borbu za život izgubili i u drugim medicinskim ustanovama, poput doktorke Danijele Gordić, specijaliste interne medicine i subspecijaliste pulmologije, koja je zarazi podlegla u Beogradu. Smrt ove doktorke, koja je sve dok snagu nije izgubila pod uticajem virusa, radila u ,,crvenoj zoni” kraljevačke bolnice, pamtiće se i kao tužan simbol požrtvovanja ovdašnjeg medicinskog osoblja.
– U bolničkoj kovid ambulanti rade četiri ekipe pre i četiri posle podne i da više od toga bolnica ne može da obezbedi jer oko stotinu zaposlenih svakodnevno odsustvuje sa posla, ili su oboleli ili usled izolacije. Preglede u kovid ambulanti, kojih je dnevno i do tri stotine, usporava i to što raspolažemo samo sa jednim rendgenom, a svi ti bolesnici koji dolaze i na prve i na kontrolne preglede moraju snimiti pluća. Nije ni naša krivica što bi po nekom algoritmu prvi rendgen pregled trebalo da radi dom zdravlja, ali dom zdravlja uopšte nema taj aparat. Tako da se sva dijagnostika radi u bolničkoj kovid ambulanti. I često tehnički dolazi do „iskakanja”, jednostavno oprema ne može da izdrži pa dolazi i do prekida rada – izjavio je obraćajući se novinarima još početkom ovog meseca dr Milan Parezanović, načelnik Infektivnog odeljenja Opšte bolnice u Kraljevu.
To nam potvrđuje i dr Zoran Mrvić, direktor kraljevačke bolnice, dodajući da se gužve ispred kovid ambulanti rešavaju i produženim radom lekara, koji poslednjih dana rade čak do ponoći, a rendgenske snimke čita šest radiologa uz pomoć tri pneumologa. A kada će biti nabavke rendgena bilo je naše pitanje, podstaknuto i sve učestalijim komentarima građana takođe u smislu pitanja: ,,Da li je moguće da taj aparat ne može hitno da se nabavi kad se čitave bolnice, takoreći, brže grade i opremaju?” Uz to, Kraljevčani prst upiru i prema resornom ministarstvu tvrdnjama ,,da su donatori više zadužili kraljevačku bolnicu nego pomenuto ministarstvo”, misleći na ljude poput Milomira Glavčića, koji je ovoj ustanovi darivao gotovo milion evra kupujući većinu dijagnostičkih aparata.
– To nije tačno. Nama je iz ministarstva obećan rendgen, ali još nije stigao a jedini razlog kašnjenja su naše naravi i time stvorene komplikacije u proceduri nabavke. Eto, sutra odlazim u Beograd da bi se to nekako rešilo. Nije, dakle, o tome da su nadležni „zaboravili” Kraljevo. Mi ćemo, primera radi, do kraja ove godine dobiti dva savremeno opremljena ambulantna vozila. Ali, činjenica je da za bolju organizaciju i opremanje nemamo ni prostor. Sada se, eto, pokazalo da bi sve bilo drugačije da je realizovan projekat još iz dve hiljadite godine o razvoju dijagnostičkog centra gde se, primera radi, predviđalo čak šest rendgen aparata. Ali, od tadašnje vlasti to je bilo sve, projekat je plaćen, urađen i onda se na tome stalo – tvrdi dr Zoran Mrvić, direktor bolnice ,,Studenica” u Kraljevu.