Poslanici srpskog parlamenta iskoristili su juče mogućnost za postavljanje pitanja na početku sednice da zatraže obaveštenja, pre svega od vlade, o slučaju našeg ambasadora u Crnoj Gori, zbivanjima u Novom Pazaru, „Telekomu”, ali i o najavljenom Kodeksu ponašanja poslanika.
Poslanik SPP-a Samir Tandir govorio je o nedavnim revolveraškim obračunima u Novom Pazaru, naveo da se to dešavalo čak i ispred policijske stanice i pitao „otkud tolika količina bahatosti ljudima koji su odranije poznati nadležnim institucijama koje se bave bezbednošću da se tako slobodno ponašaju”.
Dodao je: „Pozdravili smo dolazak ministra policije u Novi Pazar, ali to neće rešiti problem, kao ni pojačane kontrole u Novom Pazaru. Da bi se suštinski obračunali sa organizovanim kriminalom, moramo imati promene unutar policije.”
Đorđe Milićević (SPS) prvo je ispričao, između ostalog, da je „Srbija danas faktor stabilnosti u regionu, jasno se zalaže za mir, dobrosusedske odnose i saradnju” i dodao da Srbija ima principijelan stav da se otvorena pitanja, ako ih ima, rešavaju kroz dijalog, i da se ne meša u unutrašnje stvari drugih država. Zato bih, dodao je, pitao ministra spoljnih poslova ili premijerku:
„Da li se razgovaralo s novim vlastima u Crnoj Gori o eventualnoj inicijativi da se naš ambasador Vladimir Božović vrati u Crnu Goru i, ako jeste, kakav je ishod tih razgovora? Pomalo me zabrinjava izjava novog crnogorskog premijera u Briselu, koji je u izbornoj kampanji kritikovao poništavanje odluke crnogorske skupštine o prisajedinjenju Crne Gore Srbiji iz 2018. godine, a u Briselu je rekao da odluka iz 2018. vređa suverenitet Crne Gore. Ne želim da verujem u to, ali nameće se pitanje da li je ovo nastavak politike bivšeg režima.”
Borislav Kovačević (PUPS) kazao je da se zemlja, s pravom, bavi ekonomskim problemima i pandemijom virusa korona, ali „nigde se ne pominju sve veći pritisci iz inostranstva i sve jače delovanje stranih obaveštajnih službi” i pitao:
„Da li smo mi toliko naivni da mislimo da iza onih koji u zemlji napadaju sve što se uradi, ne stoje te službe? Ja mislim da stoje, zato predlažem da preispitamo Strategiju nacionalne bezbednosti, da tamo gde je neophodno inoviramo bezbednosni sistem zemlje uz posebnu pažnju na organizaciono i kadrovsko jačanje obaveštajno-bezbednosnog sistema.”
(Foto A. Vasiljević)
Milenko Jovanov (SNS) govorio je o, kako je rekao, višegodišnjoj pljački „Telekoma Srbija”, navodeći da su rukovodioci ovom firmom u vreme bivše vlasti radili u interesu privatne kompanije SBB. Istakao je da je SBB kupovao male operatere dok „Telekom” nije radio ništa, a posledica toga je da SBB sada ima udeo u 54 odsto tržišta. Kazao je da je razlog ovakve situacije to što je postojala politička i menadžerska organizacija, „odnosno kriminalna grupa koja je uticala da se ’Telekom’ tako ponaša, a 2018. godine ’Telekom’ je počeo normalno da se ponaša i da kupuje male operatere, ali tada SBB formira svoje političko krilo koje pokušava da ’Telekomu’ ospori pravo na razvijanje”.
Dodao je: „Došlo se toga da je vrednost SBB 2,6 milijardi evra, a da ’Telekom’ nije mogao da se proda ni za milijardu evra. Pitam istražne organe ko je od zaposlenih u ’Telekomu’ radio za SBB, budući da je ta privatna kompanija od 2012. do 2018. godine tri puta uvećala svoju vrednost.”
Lider JS Dragan Marković Palma govorio je o najavljenom donošenju kodeksa ponašanja poslanika, rekao je da će on da se odnosi na „one koji sede u ovom parlamentu”, upitavši „predlagača tog kodeksa, a šta je sa onima koji nas napadaju, a nisu u parlamentu, pa onda, kad mi ovde odgovorimo, nas napadaju mediji kao zloupotrebljavamo prava.”
Dragan Marković (Foto A. Vasiljević)
Dodao je: „Kakve su mere prema onima koji napadaju porodice visokih funkcionera? Srbija je postala najgora u nepoštovanju zakona, dokle ćemo da tolerišemo onima koji lažu i napadaju? Danas svako može da napravi partiju i da kaže kako ima pravo na dijalog, koji dijalog? Dijalog treba da se vodi između onih koji su reprezentativni, kao što se u firmama sluša šta kažu reprezentativni sindikati, a ne oni koji postoje, ali nemaju članstvo, nisu reprezentativni. Veliki broj partija je izašao na izbore, ali nisu prešle cenzus, drugi nisu izašli jer su znali da ga neće preći. I šta ovaj kodeks znači? Da ga donesemo da vidi EU kako smo mi eto civilizovani, da nas oni civilizuju u 21. veku. Hajde da se bavimo istinom, da se poštuje zakon, da ne pričamo o ugroženosti ljudskih prava, a oni upali u RTS sa motornom testerom. Nikakvih kaznenih mera za to nije bilo. I što mi dolazimo u skupštinu – da mlatimo praznu slamu, pazi boga ti ne smemo da im odgovorimo ovde!”
Dačić: Osoba koja je vređala Angelinu Vučić uvredila je sve majke
Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić osvrnuo se na napade na majku predsednika Srbije Aleksandra Vučića te naznačio da je osoba koja je vređala Angelinu Vučić uvredila sve majke, a majka je, kako kaže, „svetinja”.
„Ženu poznajem pre nego Vučića. A sada, neki bednik, o njoj piše odvratne stvari. Žao mi je što upotrebljavam takav izraz. Reći za bilo čiju majku takve stvari i još se sakrije iza društvenih mreža. To su ’bednici’. To je ’ološ’... Takav nemoral me je pogodilo. To boli i Angelinu Vučić, a mnogo je više boli jer to boli njenu decu, unučad”, poručio je Dačić za TV Hepi, prenosi Tanjug. Kako je kazao, dugo se pitao dokle je dno i koliko neko nisko može da padne. „Mislio sam da ću teško dočekati da vidim to dno. Ali sam dočekao”, istakao je predsednik skupštine.
Osma sednica
Pogledavši po sali na početku sednice, predsednik parlamenta Ivica Dačić konstatovao je da „nema poslanika SPS-a u sali” i sa osmehom dodao: „Pozivam ih neka slobodno dođu, iako je ovo osma sednica.” Aludirao je, naravno, na čuvenu Osmu sednicu Saveza komunista Srbije iz 1987. godine, kada je Slobodan Milošević smenio Dragišu Pavlovića sa čelnog mesta beogradskih komunista i članstva u partiji, kada je došlo i do obračuna sa Ivanom Stambolićem. Socijalisti su se pojavili posle nekoliko minuta, a kasnili su zbog sastanka poslaničkog kluba.
Hitno o kodeksu ponašanja
Poslanici su u dnevni red sednice, po hitnom postupku, uvrstili Predlog odluke o usvajanju Kodeksa ponašanja narodnih poslanika.