SKOPLjE – Predsednik Bugarske Rumen Radev poručio je nedavno da svi putevi evropskih integracija idu preko Sofije, a ne pritiscima preko Praga, Beča, Bratislave i ostalih evropskih gradova u kojima lobira Bujar Osmani, ministar inostranih poslova Makedonije. Bugarska je druga zemlja posle Grčke koja je podigla rampu za pristupne pregovore Severne Makedonije za ulazak u Evropsku uniju. Iako se veto odnosi na zvanično Skoplje, indirektno blokira evropski put i Albaniji i Srbiji.
„Mi u ovom trenutku imamo u potpunosti ujedinjenu poziciju sa vladom o temi Republika Severna Makedonija. Treba da ostanemo jedinstveni sve dok naša braća ne shvate da put ka EU ne treba da se koristi dužom trasom, lobiranjem preko evropskih prestonica koje će vršiti pritisak na Bugarsku. Put do EU, kao što sam rekao Stevi Pendarovskom, predsedniku, i Vladi Bučkovskom, specijalnom izaslaniku Vlade RSM, prolazi kroz Sofiju”, rekao je Radev u intervjuu za bugarski radio, preneli su makedonski mediji.
Na ovakav stav Radeva nadovezala se Ekatarina Zaharieva, ministarka spoljnih poslova Bugarske, ističući da se ne smeju izdati bugarski državljani koji žive u Severnoj Makedoniji, a naslednici su političkih emigranata iz vardarske Makedonije.
„Bilo bi nerazumno da se očekuje da će se bugarska pozicija promeniti. Ovo je natpartijski stav (84 odsto javnosti je za to). Da ne zaboravimo ni koliko je bugarskih građana naslednika izbeglica iz Vardarske Makedonije. Na osnovu podataka Ministarstva pravde, 88.450 građana u RSM ima bugarske pasoše. Nijedna bugarska vlada ne sme da izda ove građane”, napomenula je Zaharieva, preneli su makedonski mediji.
Zoran Zaev, premijer RSM, našao se u situaciji da više ne zna ni šta da brani ni šta da nudi kako bi ostvario evroatlantske ciljeve. Zaharieva je najavila da nema promene stanja na političkoj platformi za održavanje pristupnih pregovora na nivou dve vlade. To bi značilo da se ovo pitanje odlaže i za vreme portugalskog predsedavanja EU. U tom periodu Zaev će moći da očisti nerazjašnjena pitanja. Ipak, on, kao premijer, izgleda nema rešenje za sporna pitanja sa Bugarskom, koju i dalje smatra prijateljskom zemljom: „Makedonija ostaje na tim vrednostima da sa Bugarskom treba rešavati pitanja, ali ja, kao premijer, više ne znam u čemu je problem.”
Osnova za bugarski veto na evropskom putu Republike Severne Makedonije, podsetimo, jeste što zvanična Sofija negira identitet Makedonaca i njihovog jezika, čime se na indirektan način postavlja pitanje kakva je država Republika Severna Makedonija – da li je još jedna država sa bugarskim narodom na teritoriji regiona ili onakva kakva je regulisana u ustavu. A u njemu piše da je to država makedonskog naroda koja obezbeđuje trajni zajednički život sa svima: Albancima, Turcima, Vlasima, Srbima, Romima i dr. Službeni jezik je makedonski, pismo je ćirilično.
Zašto se Sofija plaši Skoplja? Nakon Prespanskog dogovora, promenjeno je ime države Republika Makedonija u Republika Severna Makedonija, čime se Grčka zaštitila od teritorijalnih pretenzija Makedonije na severni deo grčkog regiona (oko Soluna), koji se zove Makedonija. No, time se Bugarskoj uključio politički alarm da bi Severna Makedonija mogla teritorijalno da ugrozi zapadnu Bugarsku, jer je u tom delu Pirinska Makedonija, koju bi Severna Makedonija mogla da zatraži kao Istočnu Makedoniju, te da se spoji sa njom i stvori veliku Makedoniju, nalik na veliku Albaniju.
Zvanično Skoplje je 2017. potpisalo Ugovor o dobrosusedskim odnosima i prijateljstvu sa Bugarskom, gde se Bugarska zaštićuje od bilo kakvih eventualnih pretenzija Severne Makedonije. U isto vreme zvanično Skoplje ukazuje na to da mu ne pada na pamet da gaji osvajačku politiku prema Bugarskoj. Takav stav je RSM zauzela i prema Grčkoj Prespanskim dogovorom. Ujedno se Bugarska tim dogovorom obavezuje da ne blokira evroatlantski put RSM. Međutim, vetom je iskazala da ne poštuje međunarodni bilateralni dogovor.
I dok međunarodna javnost, sa evropskim liderima na čelu, poput Angele Merkel, vodi političku borbu sa rukovodstvom Bugarske, zvaničnici Sofije ne odustaju od blokade pristupnih pregovora za RSM sa EU. Ovakav stav Bugarske prema Severnoj Makedoniji najverovatnije će trajati do prolećnih parlamentarnih izbora u ovoj zemlji i sve dok se ne formira nova bugarska vlada.
Sudbinu svoje države za prijem u EU najslikovitije je opisala opoziciona parlamentarna poslanica partije VMRO–DPMNE Gordana Siljanovska Davkova, koja je bila kandidat za predsednika Republike Severne Makedonije na poslednjim izborima. „Makedonija će početi pregovore sa EU za vreme predsedavanja Crne Gore. Makedonija će postati članica EU za vreme predsedavanja Turske (Turska još nije članica EU)”, napisala je Siljanovska na „Fejsbuku”.