Narodni poslanik dužan je da savesno obavlja svoju dužnost, da se s poštovanjem odnosi prema građanima, da uvažava druge poslanike, da ne podstiče mržnju i nasilje, da ne koristi izraze, reči i gestikulaciju koji omalovažavaju druge, da u salu ne unosi obeležja stranke, ili strane države, osim diskretnog obeležja stranke, da odgovara na pitanja medija i građana, ovo su samo neke obaveze propisane Kodeksom ponašanja poslanika, koji je Skupština Srbije juče usvojila. Za je glasalo 188, dva su bila protiv, a jedan poslanik nije glasao.
Usvojenim pravilima, između ostalog, poslaniku je zabranjeno da koristi funkciju radi ostvarivanja ličnih ili interesa pojedinaca i grupa pojedinaca, da koristi javnu imovinu u privatne svrhe, da izbegava svaku situaciju koja bi mogla da nagovesti podmićivanje, ili korupciju... Svaki poklon koji dobije moraće da prijavi predsedniku skupštine, a ukoliko je vrednost veća od propisane, da ga preda predsedniku.
Poslanici su dužni da se s poštovanjem odnose prema zaposlenima u skupštinskim službama. Za nepoštovanje kodeksa poslanik može biti kažnjen opomenom i javnom opomenom, javna opomena se objavljuje na sajtu skupštine u trajanju od 30 dana. Uvodi se Komisija za etiku, institut poverljivog savetovanja, obuke i precizna podela nadležnosti, uz jasnu ulogu Agencije za sprečavanje korupcije.
Usvajanju je prethodila dvodnevna rasprava u kojoj su poslanici, uglavnom, navodili da se o ovom dokumentu pričalo više od deset godina, ali da nije bilo volje da se donese. Osim opozicionih poslanika iz UD–SDAS-a, koji su tvrdili da je namera kodeksa da ućutka opoziciju, svi ostali diskutanti navodili su da je on iskorak koji će doprineti podizanju ugleda Narodne skupštine. Diskutanti su govore koristili i za podsećanje na razne ružne scene u parlamentu i njihove protagoniste, tvrdeći da se kodeksom tome staje na put, ali i za odgovore kritičarima.
Milenko Jovanov (SNS) kazao je da kodeks kritikuju oni „koji su kao parlamentarna većina iz skupštine izbacili 46 poslanika DSS-a i doveli nove, a kad je sud poništio odluku, parlament je imao više od 290 poslanika, oni koji su glasali iz Bodruma, kad je Bojan Pajtić mahao avionskim kartama jedne glumice, koji su isključivali sa sednice čitave poslaničke grupe”. Istakao je da svako ima pravo da kritikuje, ali „Pajtić i ostali nemaju legitimitet za to”. Kazao je da će parlament u narednom periodu morati da se uhvati u koštac s rijaliti politikom, koju promovišu oni koji nikakvu politiku nemaju.
Zoran Tomić (SNS) kazao je da će kodeks napraviti razliku između političara i politikanata, a „kritike kritičara su neki vid autoprojekcije, kako bi izgledao njihov kodeks, nema potrebe za neke strožije kazne jer, na kraju krajeva, građani na izborima ocenjuju svačiji rad”.
Marko Atlagić (SNS) rekao je da kodeks kao vrednost propisuje istinu iznad svega, da parlament ima obavezu da kontroliše rad vlade i ministarstava, a zašto je to potrebno, objasnio je ovako: „Vuk Jeremić je kao šef naše diplomatije za pet godina putovao hiljadu dana, obišao 97 zemalja, a rezultat toga je da je 91 zemlja priznala Kosovo. Potrošio je 36 miliona evra za to vreme, na ime dnevnica naplatio 55.000 evra, nabavku avio-karata poverio je Aero-klubu Beograd, i to bez javne nabavke, bez ugovora, kome je za karte platio 42 miliona dina, ili 360.000 evra, to je utvrdila Državna revizorska institucija. Inače, ta firma je 90 odsto svojih prihoda ostvarivala od poslovanja sa Vukom Jeremićem.”
Bratislav Jugović (SNS) posebno se osvrnuo na odredbu o dužnom poštovanju prema građanima, navodeći da je „narodni poslanik u vlasništvu Dragana Đilasa, Boško Obradović, rušio zgradu RTS-a, što je imovina građana, a s motornom testerom je zastrašivao novinare RTS-a”. Istakao je: „Zato su mu njegovi sugrađani dali crveni karton. Dok nije bio u vlasništvu Đilasa, Obradović je u svom Čačku imao 22 odsto glasova, sada ne može da dobaci ni do tri odsto.”
Jugović je govorio da poslanici imaju obavezu da odgovaraju na pitanja novinara iz medija koji su registrovani u našem APR-u, ali ne i onima koji nisu. Međutim, Vladimir Đukanović (SNS) kazao je da ne zna šta bi na to rekao, ali „lično ja ću, istina nevoljno, uvek i njima odgovarati”. Dodao je: „Mi smo najodgovorniji u državi, jer smo vlast, koliko god se opozicija neracionalno ponašala, koliko god nas vređali, moramo biti iznad toga, jer smo vlast. Molim vas da se držimo kodeksa i da vratimo debatu u parlament. To je lekovito za društvo.”
Pomereni rokovi za uređenje plata u javnom sektoru
Skupština Srbije usvojila je juče set zakona kojim se uređuju plate, naknade plata i drugih primanja u svim delovima javnog sektora, čija je suština produžavanje rokova za njihovu primenu, zbog situacije izazvane pandemijom virusa korona.
Rokovi za njihovu primenu se pomeraju do januara 2022. godine, a odredba Zakona o državnim službenicima, kojom je propisana obaveznost konkursnog postupka za rad na određeno vreme važiće od 1. januara 2023. umesto od 1. januara 2021. godine.