VAŠINGTON – Predsednik Donald Tramp potpisao je zakon koji obuhvata paket pomoći za saniranje posledica pandemije i budžet za vladu u ukupnom iznosu od 2,3 hiljade milijardi dolara.
Zakonom je predviđeno izdvajanje 900 milijardi dolara za pomoć ugroženima tokom pandemije i 1,4 hiljade milijardi dolara za finansiranje vladinih službi do septembra naredne godine.
Tramp je odustao od pretnje da će blokirati zakon i ipak ga potpisao pa je tako obnovljena pomoć za milione nezaposlenih Amerikanca i sprečeno zatvaranje vladinih službi u noćas u ponoć, preneo je Tanjug.
Nekoliko članova Kongresa optužilo je Trampa i zatražilo da odmah potpiše zakonski predlog već usvojen u američkom Kongresu.
„Ovo što predsednik sada radi je veoma okrutno. Veliki broj ljudi pati zbog toga”, poručio je sinoć demokratski senator iz Vermonta Berni Sanders.
Zakon o pomoći zbog pandemije i budžetu za vladu usvojen je ubedljivom većinom glasova u oba doma Kongresa, nakon što je Bela kuća uverila republikanske lidere da će Tramp da ga podrži.
Umesto toga, predsednik je tražio da se predlog izmeni i poveća predviđeni iznos jednokratne novčane pomoći za Amerikance sa 600 na 2.000 dolara, prenosi Glas Amerike.
Još nije poznato zašto je Tramp promenio mišljenje i na kraju ipak potpisao zakon, ali indikativno je da su republikanci u Predstavničkom domu uoči božićnih praznika blokirali povećanje pomoći.
Istovremeno, demokrate obećavaju dodatnu pomoć kada novoizabrani predsednik Džo Bajden preuzme dužnost.