Novčanici sve tanji, a troškovi sve veći. Koje li je ovo poskupljenje struje po redu? Bilo je toplih dana, kako to da računi za grejanje ne donose ništa manje glavobolje? Pitanje svih pitanja je kako preživeti mesec ako se zna da ogroman deo plate odlazi baš na režije koje moramo da plaćamo. Postoje li bilo kakvi „trikovi” koji će pomoći našim anoreksičnim buđelarima?
Izdaci za daljinsko grejanje jedan su od najvećih atentatora na naše mesečno imovinsko stanje, na koje jedva da možemo uticati, sem ukoliko ne plaćamo prema količini potrošene toplotne energije, za šta se već dugo zalažu i „Beogradske elektrane”, jer je kako kažu, to jedan od načina znatnog smanjenja potrošnje.
Uz pomoć termoregulacionog ventila, sami možemo odrediti koliko ćemo se i kada zagrevati i stručnjaci kažu da je, uz pravilno rukovanje moguće uštedeti i do 30 odsto. Ali, tu postoji caka. Jer, ako pređete na grejanje preko kalorimetara, a niste toplotno izolovali svoj stan, mogli biste se naći u još većem problemu i izdacima. Sa lošom stolarijom i u zgradama male energetske efikasnosti, sa starim fasadama, gledaćete kako vam pare odlaze kroz prozor, dok vam je i dalje hladno. Zato bi se prvo trebalo pobrinuti da što manje energije odlazi napolje, a u tome su svakako u prednosti kupci novoizgrađenih stanova jer je od pre nekoliko godina za svaku zgradu potreban energetski pasoš.

A, kada bi se uradilo neko istraživanje uzroka srčanih problema u Srba, sigurno je da bi kao jedan od glavnih krivaca „iskočili” i računi za struju uprkos tome što i vrapci na grani znaju da TA peći treba uključivati samo noću, po jeftinijoj struji a danju ih pustiti da izduvavaju.
Moguće je, ipak, uštedeti, tvrde na sajtu EPS-a, gde kažu da se računi mogu smanjiti i između 10 do 15 odsto, a da se pritom ne odreknemo komfora. I ovde je magična reč energetska efikasnost, pa tako iz ovog preduzeća savetuju građane da obične sijalice zamene štedljivim, da gase svetla u prostorijama u kojima ne borave, da zapuše gitom sve rupe i procepe oko vrata i prozora.
I krpe u ruke i očistite već jednom te prozore!
– Najjednostavniji način da budete energetski efikasni je da maksimalno iskoristite dnevno svetlo. Zato redovno čistite prozore, izbegavajte postavljanje prevelikog broja biljaka ispred prozora kao i tamne zavese, a u radnim prostorijama postavite stolove tako da budu maksimalno osvetljeni suncem – kažu na sajtu EPS-a
Frižideri i zamrzivači koji su među najvećim gutačima novca trebalo bi da stoje u najhladnijim delovima stana, i nikako u njih ne bi trebalo ostavljati toplu hranu. Zaboravite i na naviku da se pred policama hladnjaka ponašate razgledajući kao da ste u galeriji. Smislite šta vam treba, odmah to uzmite, i zatvarajte.
Kada kuvate, vodite računa da svaki lonac nađe svoj poklopac, jer se tako može uštedeti i do 20 odsto struje za pripremanje obroka. Dno posude koju koristite treba da bude ravno, a ringlu bi trebalo gasiti nekoliko minuta pre nego što je jelo gotovo.

Kad ne rade, punjačima nije mesto u utičnici
I ako vas već ne žulja novac, mogli biste jednom da isključite te punjače za telefone iz utičnica, kad ih već ne koristite! Inače, punjači za mobilne telefone, laptopove i digitalne kamere troše energiju i kada su uređaji napunjeni, i kada su uključeni u utičnicu bez uređaja na drugom kraju. Dokaz za to je činjenica da su punjači koji su uključeni u utičnicu, a pri tome nisu u funkciji punjenja, i dalje zagrejani. Slično tome, električni uređaji na „stendbaj” režimu godišnje mogu da dostignu i do 10 odsto ukupne potrošnje električne energije.