Razlike u nacionalnim pravima u velikoj meri odvraćaju poslovne ljude od ulaska u međunarodne poslovne transakcije i zato je za pravnu sigurnost neophodna unifikacija prava. To je jedna od glavnih poruka Kopaoničke škole prirodnog prava „Slobodan Perović”, koja je održana protekle nedelje u formi onlajn međunarodne konferencije sa više od dve stotine učesnika.
Predsednica Škole, dr Jelena S. Perović Vujačić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, istakla je da unifikovano pravo ne poznaje nacionalne granice.
– Unifikacija znači postupak izjednačavanja pravnih normi putem koga se stvaraju jedinstvena pravna pravila. Izuzetno je značajna za ostvarenje pravne sigurnosti, naročito kad je reč o međunarodnim ugovornim, privrednim i poslovnim odnosima. Strah od stranog prava i njegovo nerazumevanje čine posebno otežavajući faktor u odvijanju međunarodnih poslova. Iskustva pokazuju da se za naše kompanije ugovaranje nepoznatog stranog prava, posebno onog koje dolazi iz anglosaksonske pravne familije, pokazalo kao jedan od osnovnih uzroka gubitka brojnih sporova pred međunarodnim arbitražama – ističe dr Jelena Perović.
Zbog toga su izuzetno značajne međunarodne konvencije, pomoću kojih je moguće stvoriti unifikovano pravo i prevazići veliki broj problema do kojih dolazi u svakodnevnoj praksi, naročito kada je reč o međunarodnoj trgovini. Profesorka je posebno govorila o Bečkoj konvenciji o međunarodnoj prodaji, koja se primenjuje već četiri decenije, upoređujući njene odredbe sa srpskim Zakonom o obligacionim odnosima.
– Za sve države potpisnice međunarodnih konvencija važe jedinstvena pravila u oblasti na koju se konvencija odnosi. Ipak, za uspešnu unifikaciju, nije dovoljno sâmo usvajanje međunarodnih konvencija. Da bi se ostvarila pravna sigurnost, neophodno je da se te konvencije pravilno primenjuju. Ako primena međunarodnih konvencija zavisi od proizvoljne ocene nacionalnih sudova, ako je jedna ratifikovana međunarodna konvencija čas pravo, a čas antipravo, ako sudovi nisu upoznati sa njenim rešenjima, a nekad ni sa samim njenim postojanjem, onda je načelo pravne sigurnosti ozbiljno ugroženo – rekla je dr Perović na sekciji škole koja je posvećena međunarodnim privrednim ugovorima i arbitražama.
Ove godine tradicionalni skup koji okuplja veliki broj pravnika nije održan na Kopaoniku, ali je škola ipak uspela da putem internet platforme okupi profesore i studente prava, sudije, tužioce, advokate i pravnike iz celog regiona i nekoliko zemalja Evrope i sveta. Radilo se na šest linkova koji su vodili do šest katedri u okviru „heksagona prirodnog prava” koji obuhvata pravo na život, pravo na slobodu, pravo na imovinu, pravo na intelektualnu tvorevinu, pravo na pravdu i pravo na pravnu državu.
Mnogi od njih govorili su i novim okolnostima u pravnim poslovima i krivičnom pravu, koji su nastali usled svetske pandemije virusa korona i novih uslova života, rada i poslovanja.