ŽABALj – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio je jutros, nešto posle šest sati, u Gospođincima kod Žablja, novi gasovod u Srbiji, Balkanski tok, od bugarske do mađarske granice.
Vučić je čestitao izvođačima na ogromnom poslu koji je dobro urađen i poželeo srećnu Novu godinu.
„Veliko hvala, ovo je za nas od ogromnog značaja za industriju i napredak srpske privrede i za sve stanovnike naše zemlje. Čestitam svima koji su radili. Ovo je važan dan za našu zemlju”, rekao je predsednik, prenosi Tanjug.
„Neka gas krene i da budemo još uspešniji i želim vam dobro zdravlje, živelo prijateljstvo Srbije i Rusije”, poručio je.
Otvaranju su prisustvovali direktor Srbijagasa Dušana Bajatović, ambasador Rusije Aleksandar Bocan Harčenko, ministar građevinarstva Tomislav Momirović, bivši ministar energetike Aleksandar Antić i vojvođanski premijer Igor Mirović, kao i predsednik kompanije „Energotehnika Južna Bačka” Dragoljub Zbiljić
Bajatović je upoznao Vučića sa karakteristikama gasa, navodeći da će danas u Srbiju kroz novi gasovod biti pušteno do šest miliona metara kubnih gasa:
„Odavde ćemo početi da snabdevamo Srbiju, snabdevaćemo zemlju sa tri tačke, a to su Paraćin, Pančevo i Gospođinci. Imaćemo manje troškove za sistem i moći ćemo bolje da snadbevamo Srbiju sa te tri tačke, nemamo dilemu da će kapaciteti biti korišćeni 100 odsto”.
Bajatović je istakao da su u gasovod ugrađeni najsavremeniji uređaji i materijali, kao i oprema.
Dužina magistralnog gasovoda u Srbiji je 403 kilometra.
U Srbiju ulazi od Zaječara i izlazi od Zaječara do Horgoša.
Prva deonica je od bugarske granice do Ćuprije, druga od Ćuprije do Dunava, treća od Dunava do Zrenjanina i četvrta od Gospođinaca do Subotice.
Balkanski tok je deo gasovoda „Turski tok”, projekta ruskog „Gasproma” i turskog „Botaša”, koji bi trebalo da obezbedi stabilno snabdevanje gasom Turske, južne i jugoistočne Evrope.
Gasovod je dug 930 kilometara sa kapacitetom od 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
Prvi krak prolazi kroz Tursku, dok drugi krak ide ka Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj.
Srbija i Bugarska taj deo gasovoda nazivaju „Balkanski tok”.
Kapacitet svakog kraka je 15,75 milijardi kubnih metara gasa.
Ta količina energije dovoljna je da zadovolji potrebe 15 miliona srednjih domaćinstava.