Zbog nove cene vode koja će povećati račune od prvog januara reagovala su ovih dana i neka udruženja građana. Centar za lokalnu samoupravu smatra da nisu jasni razlozi za ovo poskupljenje niti za koje namene će se koristiti sredstva dobijena na ovaj način od građana. Prema njihovoj proceni, usluga isporuke i odvođenja vode plaćaće se 85 dinara više nego do sada. U „Vodovodu” ističu da je ovo prosečno povećanje za sve one koji imaju i vodu i kanalizaciju.
– Podsećamo da je JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” pre 15 meseci već uvećao cenu usluga za 131 dinar po domaćinstvu, uvođenjem nove stavke u komunalni cenovnik pod nazivom „pogonska spremnost sistema”. Potpuno je nejasno zašto BVK, za manje od godinu i po dana, već drugi put podiže cenu svojih usluga, pogotovo imajući u vidu da je ovo preduzeće beležilo neto dobit i pre ovih poskupljenja. Ona je u 2019. iznosila 19 miliona dinara, a ranijih godina i mnogo više – kažu u Centru za lokalnu samoupravu i ističu da svaka korekcija cene komunalnih usluga mora biti odraz podizanja kvaliteta tih usluga, a građani moraju znati šta tačno dobijaju za svaki dinar više koji plate javnim preduzećima.
U „Vodovodu” kažu da će cena kubnog metra isporučene vode za domaćinstva i sportsko-rekreativne centre – bazene iznositi 59,46 dinara, odnosno 24,04 dinara za odvođenje otpadnih voda. Za ostale potrošače cena isporučene vode će biti 98,40 dinara, a za odvođenje otpadnih voda 52,95 dinara.
– Na osnovu dosadašnje prosečne potrošnje četvoročlanog domaćinstva u Beogradu, to će značiti uvećanje mesečnog računa za oko 55 dinara (voda), odnosno za oko 80 dinara (voda i kanalizacija) – rekli su „Beogradskom vodovodu i kanalizaciji”.
Ovo je, kako su rekli u ovom preduzeću, minimalno povećanje cene za isporučenu vodu i odvođenje otpadnih voda posle više od četiri godine. Poslednji put cena je korigovana 1. avgusta 2016. godine. U „Vodovodu” ističu da povećanje cene predstavlja važan preduslov za ostvarivanje prihoda koji su neophodni za nesmetano funkcionisanje ovog velikog i značajnog komunalnog sistema.
– Cena pijaće vode i odvođenja upotrebljenih voda treba da se zasniva na dugoročnoj strategiji razvoja održivog poslovanja sa ciljem postepenog povećavanja, koja bi omogućila dalji razvoj sistema za proizvodnju i distribuciju vode i odvođenja otpadnih voda – istakli su u ovom preduzeću.
Oni su napomenuli da osam gradova u Srbiji ima višu cenu vode nego što ima Beograd i da nijedan od tih gradskih vodovodnih sistema po dužini mreže i sistemu rada ne može da se meri sa beogradskim.
– Kada je reč o pogonskoj spremnosti sistema, reč je o fiksnoj naknadi koju imaju sva velika preduzeća. Kada je reč o nama, to znači da voda mora se preradi, prečisti i bezbedno dovede do česme. To podrazumeva ulaganja i u sistem i u radnu snagu. Da li će neko tu vodu upotrebiti ili ne, to već ne zavisi od nas – rekli su u „Vodovodu”.