U snažnom zemljotresu jačine 6,2 stepena po Rihterovoj skali koji je pogodio indonežansko ostrvo Sulavesi poginulo najmanje 35 ljudi, stotine povređenih, prenosi Tanjug.
Zemljotres se dogodio rano jutros oko jedan sat i 30 minuta po lokalnom vremenu. Seizmolozi upozoravaju da bi jaki naknadni potresi mogli izazvati i cunami, navodi RTS.
Epicentar zemljotresa bio je na oko šest kilometara severoistočno od grada Majene, na relativno maloj dubini od oko 10 kilometara.
U gradu i okolini nastradalo je najmanje 10 osoba, a kako spasioci još uvek tragaju za ljudima u ruševinama, očekuje se da će biti još žrtava, rekao je za Rojters portparol vlade provincije Zapadni Sulavesi Safarudin Sanusi.
Zemljotres je prouzrokovao i klizišta, oštetio puteve, mostove, preko 60 kuća, dva hotela i kancelariju pokrajinskog guvernera. U celom području nema struje.
Oštećene su i lokalne telekomunikacione mreže, što otežava komunikaciju i koordinaciju akcija spasavanja.
Prve informacije indonežanske agencije za vanredne situacije pokazuju da je 637 ljudi povređeno u Majeni, a 24 u Mamuju.
Nije izdato zvanično upozorenje na cunami , ali šef agencije za meteorologiju i geofiziku (BMKG) Dvikorita Karnavati rekao je na konferenciji za novinare da bi mogli uslediti snažni potresi, uz mogućnost da bi još jedan takav snažni zemljotres mogao pokrenuti cunami, prenosi Tanjug.
U septembru 2018. grad Palu na Sulavesiju pogodio je izuzetno snažan zemljotres magnitude 7,5, koji je prouzrokovao razoran cunami. U toj je katastrofi poginulo i nestalo više od 4.300 ljudi, a najmanje 170.000 je moralo da napusti svoj dom.
Jutro posle Božića 2004. godine, zemljotres jačine 9,1 stepen sa epicentrom u blizini ostrva Sumatra izazvao je cunami sa talasima visine i do 17,5 metara koji su prekrili obale Indonezije, Šri Lanke, Indije, Tajlanda i devet drugih zemalja, ostavljajući za sobom pustoš, usmrtivši više od 230.000 ljudi, podseća agencija Rojters.