Epidemiolog dr Predrag Kon danas je na pres konferenciji Kriznog štaba, pozvan da se osvrne na interpretaciju njegove izjavu u vezi sa smrću lekara, vidno uznemiren rekao da je reč o sramnom, tendencioznom i zlonamernom tumačenju onoga što je rekao na tu bolnu temu.
„Kada date ozbiljan intervju, a onda vidite naslov koji nema veze sa onim što sam pričao, prvo osetite potrebu da objasnite, a onda shvatite kakva je to zloupotreba i pitate se da li neko može da misli da bilo ko od nas lekara to gleda potpuno bezosećajno. To nas duboko pogađa”, rekao je Kon, dodajući da samo pitanje o tome šta je hteo da kaže doživljava kao stresno, prenosi Tanjug.
Smatra i da je naslov tog intervjua namerno napravljen da bi doveo u sukob njega, kao i ostali deo Kriznog štaba, u sukob sa kolegama, za koje bi, kaže, sve dao, „ruku, bilo šta”.
„Ako neko misli da on jedini ima pravo na emocije, onda živi u teškoj zabludi. Ako neko paušalno procenjuje kako je došlo do umiranja, u teškoj je zabludi”, rekao je Kon.
On je naglasio da je njegova prva rečenica u tom intervjuu bila „da će se ozbiljno pristupiti činjenici da je toliko umrlih lekara”.
Sve ostalo je, kaže, bila priča o tome gde se dešava zaražavanje, a ne priča da li je neko umro zbog toga i toga, što je, kako kaže, drastična razlika.
„Ako neko misli da su te kratke pauze za hranu, eventualno za kafu, izmišljene, živi u zabludi, jer je to činjenica. Normalno da ne govorimo o crvenoj zoni, kovid bolnicama. Ja sam govorio o mestu zaražavanja lekara uopšte. Kada neko to iseče i potpuno odbaci, on ne želi istinu, već je seče samo u delu koji misli da je njegov i njegovo pravo i daleko je od profesionalnog pristupa”, rekao je Kon.
Traumatično je što umiru lekari, naveo je on i predočio da postoje detaljni izveštaji o broju zaraženih zdravstvenih radnika i načinu na koji su se zarazili.
„Kako neko može da misli da ne vodimo računa o tome”, upitao je Kon.
„Ima nekih koji kažu da im nisam više kolega, oni za mene i dalje jesu. Krše direktno zakletvu, pokušavaju da nametnu svoj jednostrani ugao gledanja, i onda kažu da ne dolazim na dijalog, a prete mi 'iz mraka'...”, naveo je Kon.
Kaže i da ga nazivaju „čovekom koji se upleo u autokratski režim”.
„Nisam ja ničiji. Ja sam ovde da branim zemlju od ovog virusa i to je sve. Ništa drugo me ne interesuje, čekam da idem u penziju. Odavde mogu da odem svakog momenta, blanko ostavka je stalno na stolu, ako neko misli da ne vršim svoj posao”, poručio je Kon u prilično emotivnom tonu.
Brojke opadaju, ali je situacija i dalje nepovoljna
Epidemiolog Predrag Kon izjavio je danas da ohrabruje što nije došlo do povećanja broja zaraženih nakon novogodišnjih i božićnih praznika i što brojke polako opadaju, ali su, ističe, one i dalje visoke.
Zbog toga se, kaže, epidemiološka situacija još uvek ne može okarakterisati drugačije nego kao nepovoljna i nesigurna.
Kon je na konferenciji Kriznog štaba upozorio da u svakom trenutku može doći do porasta broja zaraženih, ukoliko se ne budemo pridržavali epidemioloških mera koje su još uvek na snazi.
Ističe da su te mere pokazale da deluju, jer je već danima, kaže, broj novozaraženih u Beogradu ispod 600.
„U svakom slučaju, to je još uvek jedna stagnacija. Međutim, situacija u kojoj imamo vakcinu i očekujemo da stignu dodatne količine bi trebalo da nas drži da se što pre vakcinišemo”, poručuje Kon, prenosi Tanjug.
Ponovio je upozorenje građanima da se ne opuštaju sa padom brojeva i rekao da očekuje da će, ukoliko budemo poštovali mere, one nastaviti da opadaju.
„Situacija je još uvek nestabilna, ali daleko od toga da je vanredna”, zaključio je Kon.
Nije realno očekivati popuštanje mera
Epidemiolog Predrag Kon rekao je da nije realno očekivati popuštanje mera u Srbiji kada imamo novi soj u Evropi i početak rada škola.
Kon je, na konferenciji za štampu, podsetio da će škole početi da rade normalno u okviru programa kakav je bio pripremljen u decembru.
„Nema vidljivog razloga zašto bi se oklevalo i odlagao početak”, istakao je on, javlja Tanjug.
Kon je kazao da će, međutim, početak rada škola dovesti do povećanja akutnih respiratornih infekcija i da ne bi trebalo da nikoga iznenadi ako se pojavi grip.
Što se novog soja virusa tiče, kaže, da je teško verovati ako se širi po Evropi da neće doći i kod nas.
„To nije nemoguće. Mi jesmo u silasku. Imamo vakcinu i jesmo u boljoj situaciji u odnosu na neke evropske zemlje”, dodao je on.