Svet po svaku cenu mora izbeći dalju polarizaciju, dodatno podstaknutu krizom koju je donela pandemija kovida 19. Ovo je godina odsudne borbe za globalnu obnovu poverenja, prevazilaženja korona krize i izgradnju strategije za budući sveobuhvatni preporod, u kome ekonomija više nikako ne sme biti naš jedini prioritet. Ovim rečima, profesor Klaus Švab, osnivač Svetskog ekonomskog foruma (SEF), juče je na virtuelnoj konferenciji za novinare iz Ženeve najavio ovogodišnja okupljanja megauticajnih aktera iz sveta državne uprave, biznisa i civilnog sektora: virtuelnog u Davosu iduće sedmice, kao i „licem u lice” u Singapuru krajem maja.
Globalnom poretku neophodna su sveobuhvatna rešenja za situaciju u kojoj je više od pola milijarde ljudi sa pandemijom gurnuto u novi format siromaštva bez još uvek izglednih rešenja za zdravstvene i druge novonastale životne krize. I to sve u vremenu kada su države uložile preko 12 biliona dolara u stimulacije, upozorio je Švab. U potrazi za putevima izlaska iz tekuće, nezabeležene zdravstveno-ekonomske i društvene krize, Švab je juče predstavio svoju novu knjigu „Kapitalizam svih zainteresovanih aktera”.
U ovoj knjizi Švab izlaže viziju o neophodnim novim modalitetima saradnje privatnog i društvenog sektora. Globalni biznis pokazao se tokom pandemije kao sektor društva kome javno mnjenje najviše veruje, podsetili su juče na konferenciji za novinare zvaničnici foruma.
U međuvremenu, na inicijativu SEF-a, više od 200 globalnih aktera iz državnih uprava, sveta biznisa i civilnog sektora, već je prema objavi iz Davosa, angažovano na kreiranju nove vizije i zajedničke akcije prema ostvarenju četiri cilja: podsticajima ekonomskoj obnovi, rastu i transformacijama sadašnje organizacije privrednog poretka; izmenama radnih odnosa, novim kriterijumima formiranja ličnih dohodaka i stvaranju novih radnih mesta; novim prioritetima obrazovanja i školovanja; rešavanju bremena društvenih nejednakosti i gorućih tema socijalne pravde…
Ovogodišnja debata Svetskog ekonomskog foruma o„stanju sveta” u koji je gurnut sa pandemijom, i mogućim rešenjima za izlazak iz korona tunela, započinje virtuelno iduće sedmice u švajcarskim Alpima i to na visokom nivou. Pripremnom skupu u Davosu (za veliko okupljanje u Singapuru), obratiće se prema jučerašnjim najavama plejada svetskih lidera, predvođena kineskim predsednikom Si Đinpingom i odlazećom nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
Istovremeno, prolećni skup SEF-a u Singapuru najavljen je juče kao prva globalna konferencija „licem u lice” od izbijanja korona pandemije početkom 2020. Najnovijom odlukom Svetskog ekonomskog foruma, konferencija izmeštena prvi put u Aziju, trebalo bi da bude održana 25–28. maja u Singapuru. Tema okupljanja SEF-a ovog puta je „Veliko resetovanje”, u prevodu: šta je sve neophodno za opravak globalnog društvenog, privrednog i finansijskog poretka od korona krize, bez presedana u novijoj istoriji sveta. Koliko lane godišnjem skupu SEF-a u Davosu, prisustvovalo je oko 3.000 učesnika. Tekuća pravila u Singapuru za sada, dozvoljavaju međunarodne skupove sa najviše 250 učesnika. Nakon odluke prošlog proleća da se ovogodišnji forum održi kod Lucerna, i potonje oduke u decembru da se skup izmesti u Singapur (13–16. maja), iz sedišta SEF-a u Davosu, javljaju da se nadaju učešću daleko većeg broja zvanica: između 1.000 i čak 1.800 megauticajnih učesnika sa svih strana sveta. Vlasti Singapura povodom ovih očekivanja SEF-a, još se ne izjašnjavaju. Umesto toga, Alvin Tan, minister trgovine Singapura, naglašava od početka januara, da će svi učesnici SEF-a biti podvrgnuti ekstremno rigoroznim merama, kako provere njihovog zdravstvenog stanja još i pre dolaska, tako i kontroli njihovog kretanja, međusobnih susreta, kao i eventualnih viđanja sa domaćim stanovništvom. Iz Davosa, u međuvremenu javljaju da „merkaju” luksuzni kongresni centar „Marina bej sends” u Singapuru za svoje najavljene sesije, koje prvi put obuhvataju i digitalne sastanke, kako bi obezbedili što širu diskusionu tribinu o budućnosti sveta posle korone.