U sportskim rekvizitima, poput gimnastičkih lopti, prostirki za jogu, tegova za vežbanje, vijača, lopti za pilates i sličnoj opremi, neretko se nalaze takozvane supstance koje izazivaju zabrinutost, utvrđeno je tokom ispitivanja uzorka ovih proizvoda u okviru evropskog projekta „Eskrič”.
U ovom projektu učestvovala je i domaća organizacija „Alhem” – Alternativa za bezbednije hemikalije. Kako su objavili, proizvodi koji su analizirani, kupljeni su u 13 evropskih zemalja. U uzorku koji je kupljen u Srbiji, bokserskim rukavicama, pronađeno je tri odsto ftalata.
Ispitivani uzorci su, uglavnom, bili napravljeni od plastike, a rezultati istraživanja pokazuju da su štetne supstance koje se u njima nalaze najčešće plastifikatori, usporivači gorenja, teški metali ili alkil fenoli. Ukupno je analizirano 82 uzorka, u jednoj četvrtini pronađeno je prisustvo ovih supstanci, dok je kod devet proizvoda koncentracija bila viša od 0,1 odsto.
Prema evropskoj uredbi o kontroli hemikalija, ali i po domaćem Zakonu o hemikalijama proizvođači ili distributeri su u obavezi da potrošačima daju informaciju o sastavu proizvoda ako opasnih supstanci ima više od 0,1 odsto.
– Iako je ova informacija zatražena od njih, nijedan od devet proizvođača ili distributera nije dostavio odgovor – navodi se u izveštaju.
Tokom analize, u sedam proizvoda pronađeni su plastifikatori za omekšavanje plastike – dve vrste ftalata koji su, u julu prošle godine, zabranjeni u proizvodima koji se stavljaju na tržište EU u koncentraciji većoj od 0,1 odsto i to zbog štetnog dejstva na plodnost i razvoj ploda, kao i zbog remećenja rada endokrinog sistema. Jedan od njih pronađen je u koncentraciji od čak 41 odsto u lopti za pilates.
U jednom proizvodu pronađeni su takozvani kratkolančani hlorovani parafini koji su veoma dugotrajni, odnosno teško se razgrađuju u životnoj sredini. Oni su regulisani međunarodnom Stokholmskom konvencijom i zabranjeni su u proizvodima u koncentraciji većoj od 0,15 odsto. Reč je o konopcu za preskakanje, u kojem je pronađeno 2,6 odsto ove supstance i taj proizvod ne bi smeo da se nađe na tržištu.
„Alhem” savetuje kako da kupujete
Izbegavajte predmete od plastike, naročito meke plastične ili jeftine proizvode od tamne tvrde plastike. Plastične proizvode jakog mirisa vratite prodavcu, savetuju u ovoj organizaciji i potrošačima preporučuju da na proizvodima potraže eko-oznake na proizvodima, kao što su EU „ekolejbl” i „blu ejndžel”. Oni savetuju da je poželjno pre kupovine skenirati proizvode preko aplikacije „Skenforhem” kako biste pokazali kompanijama da želite bezbedne proizvode.