Krasnopis nije ustuknuo pred savremenom tehnologijom. Tipkanje slova po tastaturi računara i telefona ne može da zaseni potrebu čoveka da olovkom ostavi trag svog rukopisa na papiru. Ovo na umu ima akademska slikarka Danica Veselinović koja se bavi kaligrafijom.
– Značaj kaligrafije je i u tome što neguje ćirilicu, pismo koje od svog osnivanja poštuje i „Politika” – kaže umetnica, koristeći priliku da našem listu čestita 117. rođendan.
Kaligrafski rad Danica predstavlja uz bogatu scenografiju.
– To podrazumeva staru skamiju, tradicionalni kostim, pero i razne druge materijale i alate za pisanje. Kao glumac kada uđe u svoju ulogu, tako se i ja trudim da onima koji netremice prate kako povlačim linije, oživim veštinu starog načina pisanja – objašnjava Veselinovićeva.
Lepom pisanju obučila je pedesetak polaznika škole kaligrafije koju je 2016. godine pokrenula u Centru za obrazovanje „Đuro Salaj”, a lekcije rado deli i na manifestacijama širom naše zemlje, gde učestvuje kao članica Asocijacije za stare i umetničke zanate „Naše ruke”.
– Negujem pretežno tradicionalnu kaligrafiju, a to znači da radim lagano i pažljivo. U doba kada su brzina, ekspresija, pa i spektakl izbili na površinu, ovaj zanat pomaže čoveku da nađe unutrašnju harmoniju – objašnjava kaligrafkinja i ističe da kaligrafiju voli jer je jedinstven spoj likovne i književne umetnosti, a njena primena je široka – od monumentalnih kaligrafskih dela u galerijama do ispisivanja diploma, čestitki i pozivnica.
Danica obično pravi imitacije pergamenata na kojima ispisuje misli vladike Nikolaja, Andrića i Dučića, a osmislila je i jedinstvenu pouku „Oda časti”.
– To je moja kratka priča nastala pre deceniju kao konkursni literarni rad na temu „Čast”, za „Dane ćirilice” u Bavaništu. Inspirisana „oružjem” koje posedujem u rukama – kaligrafijom, odlučila sam da kaligrafski ispisanu kratku priču o divnoj ljudskoj osobini – časti svakog decembra dodelim kao uramljenu poruku osobama koje su mi te godine dale podršku, ali koje su i drugima iz mog okruženja pružile pomoć – objasnila je Danica.
Ova kreativna devojka dobila je svojevremeno priznanje i za najbolje osmišljeno kaligrafsko pismo – originalnu kaligrafiju, u Titelu na Smotri ćirilične pismenosti.
– Usavršila sam i rad na računaru pa ću se truditi da u budućnosti svoje kaligrafske ideje pretočim u tipografske fontove, a to su oblici slova koji se koriste u digitalnoj formi za izradu plakata, kataloga i časopisa, da bi kao takvi bili još vidljiviji i masovnije korišćeni – otkriva Danica svoje planove.
Svima onima koji se kolebaju da li da se posvete kaligrafiji, smatrajući da nemaju dovoljno dara ili su ih godine stigle, Veselinovićeva poručuje da za učenje ovog zanata nikada nije kasno jer je, kaže, i ona kaligrafiju otkrila tek u Srednjoj umetničkoj školi u Šapcu.
– Do tada o kaligrafiji nisam znala ništa pa su mi podršku dali profesori, a od koristi mi je bila i stara knjiga kaligrafije koju mi je kupio otac – priseća se kaligrafkinja. Na fakultetu je dodatno usavršila kaligrafiju, kombinujući je sa digitalnim umetničkim programima.
Daničine kaligrafske radove na poklon su dobile mnoge značajne ličnosti iz zemlje i sveta, a među njima i gradonačelnik Moskve Sergej Čerjomin i Strazbura – Rolan Rijes.
Vreme pandemije virusa korona, koje nas je primoralo da najviše vremena provodimo u kući, može se iskoristiti za učenje i usavršavanje kaligrafije. Poruka ili makar naš potpis upućen drugima krasnopisom biće uvek jedinstven dar.