SMEDEREVO - Zbog pucanja cevi na toplovodu, radijatori u tridesetak stanova i lokala u Omladinskoj ulici 2 u Smederevu, od 16. novembra su hladni. Stanari dugove izmiruju, ali problem ovako dugo traje jer zgrada nije priključena na gradsku toplanu već na susednu zgradu Višeg suda koji ima sopstvenu kotlarnicu i osim svojih, greje prostorije Policijske uprave i Okružnog zatvora.
Nakon što je ustanovljeno da je kvar nastao izvan njihove zgrade i da može dovesti do havarije, sud je isključio komšije koje sad sami moraju da finansiraju popravku.
Ja sam skoro slepa, teško se krećem i živim sama. Dva meseca se smrzavam, klima ne može da zagreje moj stan, a plaćam centralno grejanje. Ne mogu da verujem da tako dugo ovaj problem ne može da se reši, nema koga nisam zvala da pomogne, očajna je Ljubica Vitković (70), građevinski inženjer u penziji, koja je svojevremeno u Smederevo izbegla iz Prištine. Njenu muku dele i ostali stanari, pogotovo od kako je naišao ovaj ledeni talas, a među njima ima dosta starih osoba.
Viši sud, po rečima predsednice Slađane Bojković, ima vezane ruke, jer je kvar na javnoj površini.
Ne može niko da očekuje da mi popravljamo kvarove po gradu, ja nisam direktor javnog preduzeća, a sud nema ovlašćenja da vrši popravke van zgrade suda, kopa ulicu, niti je u obavezi da to plati. Isključili smo ih uz odluku suda iz predostrožnosti i ne možemo da ih priključimo dok se to ne popravi, desiće se havarija neka, a ja snosim odgovornost, kaže Bojković uz napomenu da stanari ne moraju da plaćaju račune dok nemaju grejanje, te da za taj period neće utuživati.
Glavna kočnica je dozvola za izvođenje radova, za šta je potrebno raskopavanje ulice i trotoara u samom centru grada. Stanari su podneli zahtev, ali to ne može da se odobri bez projekta cevovoda.
U celu priču uključio se i gradonačelnik Jovan Beč. Kaže da je obavešten odmah po pucanju cevi, ali da dozvolu za radove nisu mogli da izdaju bez zahteva od strane tehničkog lica, uz projekat cevovoda.
Ulica ne može da se raskopava napamet. Naložio sam da se projekat pronađe i to je učinjeno. Sada su na potezu stanari, čim podnesu zahtev mi ćemo za 24 stata izdati odobrenje, kaže Beč.
Po rečima Momčila Markovića, čiji roditelji žive u Omladinskoj 2, stanari su već pronašli izvođača radova i prikupljali novac za sanaciju kvara. Do ove sezone nisu imali probleme s grejanjem. Njegova majka je sada, kaže, koronu preležala u hladnom stanu.
Investitor je zgradu tokom izgradnje, 80-ih godina, priključio na zgradu suda i policije još dok su se oni grejali kotlom na ugalj, posle se prešlo na gas. Stanovi su kupljeni sa daljinskim grejanjem. Računi se plaćaju sudu, kaže Marković.
Činjenica da su stanari ove zgrade u specifičnom odnosu, i to sa ustanovom čija delatnost nije isporuka toplotne energije, dovela ih je do dvomesečnog smrzavanja. Ipak, to nije njihova krivica jer imaju validne ugovore s Višim sudom.
Po rečima aktuelne predsednice, njih je sa stanarima potpisao njen prethodnik, uprkos nalogu resornog ministarstva da se cela ta zgrada isključi iz sistema grejanja suda.
Stanari Omladinske 2 po ovom debelom minusu sada nadu polažu u brzo otklanjanje kvara i jedva čekaju da im radijatori budu topli.