Od našeg dopisnika
Atina – Grčka je dala „zeleno svetlo” za upotrebu jeftinog kardiološkog preparata kolhicina u lečenju pacijenata obolelih od korone. Ovo nije lek protiv korone, ali je značajna pomoć u borbi s virusom jer smanjuje smrtnost, broj pacijenata kojima je neophodna hospitalizacija, ublažava zapaljenske procese...
Grčko Ministarstvo zdravlja odobrilo je njegovu upotrebu nakon istraživanja u Kanadi u kome su učestvovali i grčki stručnjaci i koje je pokazalo da se posle davanja kolhicina pacijentima s kovidom 19 smrtnost smanjuje za 44 posto, hospitalizacija za 25 procenata, a potreba za respiratorom za 50 posto.
Po rečima koordinatora grčkog istraživačkog tima profesora kardiologije Spirosa Defteraiosa, ovo otkriće je značajno u momentu kada postoje problemi s obezbeđivanjem neophodnih količina vakcine.
„Kolhicin snižava stopu smrtnosti, ali to nije lek protiv korone. To je preparat koji smanjuje dalje napredovanje bolesti kod već obolelih od korone i ne može se davati svim pacijentima. U svakom slučaju, ukoliko nemaju druga ozbiljna oboljenja koja su kontraindikovana ovom preparatu, mogu ga primati i mlađi i stariji ljudi. Njegova primena je dozvoljena isključivo po odluci lekara i na recept”, izjavio je u intervjuu TV Skaj Panajotis Gargalijanos, direktor patološko-infektivne klinike Atinskog medicinskog centra i podvukao da lekar mora da odluči ko sme da primi lek.
U svakom slučaju, kolhicin se daje samo pacijentima zaraženim koronom u idealnom slučaju 24 ili 48 sati posle pozitivnog molekularnog testa na koronu. Istraživanje je rađeno u Kanadi na preko pet hiljada pacijenata obolelih od kovida 19. U njemu su učestvovali i najpoznatiji grčki stručnjaci, instituti i bolnice, ali niz evropskih medicinskih ustanova.
„Kanadsko istraživanje je potvrdilo rezultate koje su već registrovali evropski stručnjaci da ovaj lek znatno snižava potrebu hospitalizacije pacijenata, smanjuje samu težinu već konstatovane bolesti. Uticaj kolhicina na zapaljenske procese je odavno poznat i sada se može primenjivati kao efikasan preparat ne samo u kardiologiji već i u ublažavanju posledica korone”, kaže profesor Gargalijanos i naglašava da je ideja da se prouče dejstva leka i na koronu potekla od grčkih stručnjaka, ali da je konačna analiza i publikacija rezultata bila realizovana u saradnji i sa stručnjacima iz Italije, Španije i SAD.
„Istraživanje montrealskog instituta srca objavljeno je u Kanadi, a onda su se nastavila ambulatorna ispitivanja, rezultati koji potvrđuju da se uz uvođenje leka napredak bolesti smanjuje za 25 posto i konačni rezultati su tek sada objavljeni”, zaključuje profesor Gargalijanos i naglašava da se još čeka konačna odluka Ministarstva zdravlja o tome hoće li se ovaj jeftini preparat u Grčkoj uključiti i u protokol lečenja pacijenata obolelih od korone, za šta praktično već postoji saglasnost, ali se još čeka zvanično objavljivanje.