Naš najtrofejniji klub na dobrom je putu da prigrabi novi trofej, jer, objektivno, Crvenoj zvezdi, u ovako slabašnoj ligi, nema ko da parira. Partizan, kao najveći konkurent, zaokupljen je drugim problemima, ponajmanje sportskim, dok ostali timovi ozbiljno zaostaju za jesenjim prvakom. Crvena zvezda je uspešno preskočila prvu prepreku u domaćem šampionatu. Sa istim ambicijama tim Dejana Stankovića dočekuje novo iskušenje u Nišu protiv Radničkog. A odmah posle toga, srpskog prvaka očekuju nove obaveze u Evropi – prvi meč šesnaestine finala Lige Evrope sa Milanom.
Ovdašnja javnost, posebno navijači ovog kluba s razlogom se pitaju hoće li publika dobiti „zeleno svetlo” kako bi na delu videli jedan od najvećih italijanskih timova? Onaj klub im je krajem devedesetih godina prošlog veka ostao veliki dužnik pošto je bukvalno samo magla i odložena utakmica (treća) spasla „rosonere”, poraza. Nedavno je Dejan Stanković odredio spisak igrača sa međunarodnu konkurenciju, njih tridesetak. Manje-više sve je poznato, pa sada ostaje da posle Novog Pazara i Niša, igrači i stručni štab dobro zbiju redove, pokušaju da iznenade favorita i da sa dobrim rezultatom otputuju na revanš u Italiju. Definitivno, u odnosu na jesenas, Zvezda će za novo fudbalsko poglavlje u Evropi biti jača za trojicu odličnih fudbalera: Srnića, Bakajoka i Falka, pa su samim tim i očekivanja navijača daleko veća. Dobro je što mladi strateg može ponovo da računa i na Aleksandra Kataija, koji se polako oporavlja od povrede.
S druge strane Topčiderskog brda vladaju problemi druge vrste. Partizanov stadion, umesto da kao nekada bude hram fudbala, pretvoren je u hram kriminala. Mnogi se pitaju šta su u upravi radili, zašto su žmurili i krili da je u Humskoj „na delu” neka druga vrsta „sporta”? Dugo se kod nas govori o privatizaciji fudbalskih klubova, ali je posle ove akcije države, postalo jasno zbog čeka u Zvezdi i Partizanu koče takve projekte Izgleda da su se mnogima osladile pare od transfera, koje više niko ne može da kontroliše. Sada je jasno zašto najbolji igrači rano odlaze u inostranstvo a forsiraju se neki, koji odavno imaju „debela leđa”. I sve dok u našem fudbalu bude vladao zakon jačeg a ne boljeg, imaćemo kriminalce u klubovima, koji dobro žive ne samo od transfera već i od kladionica.
Kako je moguće da se u domaćem fudbalu danas ponavljaju greške s kraja devedesetih – da se presreću, kidnapuju i reketiraju igrači, kao što je to nedavno bio slučaj u Novom Sadu. Zato i ne čudi što su uprave naših najvećih klubova preuzele određene kriminalne grupe, pa oni ljudi, koji objektivno mogu puno da pomognu, pre svega svojim znanjem, i ne dolaze više na stadione.
Zato u Čukaričkom, Voždovcu, TSC-u, tamo gde se znaju gazde, vlada drugačija, mirnija i opuštenija fudbalska atmosfera. Uostalom, ova tri kluba iz godine u godinu beleže vidan napredak, mnogi igrači rado dolaze u te fudbalske sredine, jer znaju da neće biti prevareni za platu, kao što ima dosta slučajeva u drugim klubovima.
Timovi koji su drugi deo prvenstva dočekali ispod crte i dalje će se grčevito boriti za opstanak. Kako se bude zahuktavala fudbalska trka, biće jasno ko ima snage za dugu i bespoštednu borbu a čija će se ekipa od leta naći u nižem stepenu takmičenja. Definitivno, Crvena zvezda će pokušati da ostvari do sada nezabeležen uspeh – da osvoji četvrtu titulu zaredom. To joj u ovakvoj konkurenciji objektivno i neće biti teško, kao i Partizanu da zadrži drugo mesto, dok se TSC posle trijumfa u Novom Sadu nametnuo kao ozbiljan kandidat da ponovo zaigra u Evropi. Dolazak nekadašnjeg selektora Mladena Krstajića u Bačku Topolu bio je dobar potez Janoša Žemberija...