Praziluk možda ne spada u najomiljenije povrće, ali zimi, kada ga ima u izobilju, može nam biti dragocen saveznik u kuhinji. Dok ne stignu mladi luk, sveže rotkvice i ostali prolećni zeleni plodovi, praziluk može da odigra glavnu ulogu u pikantnim, ljutkastim poslasticama, a dinstan, pržen, gratiniran, a pre svega svež, prijaće svima.
Od svih vrsta luka, najblaži je po ukusu, nije ljut, nema jak miris i ne uzrokuje suzenje očiju. Poznaju ga mnoge kuhinje, mada se najviše praziluka proizvede i pojede u Austriji, Francuskoj, Španiji i Italiji. Kineska kuhinja bez njega je nezamisliva: hlepčići s komadićima praziluka pečeni u ulju omiljeno su – i provereno – jelo svakog Evropljanina koji se nađe na Dalekom istoku.
Koristi se u čorbama, umacima, kao prilog jelima s mesom, ali i u pitama i hladnim salatama sa sitnim sirom, kiselom pavlakom. Odlično se slaže sa šargarepom, celerom, tikvicama, šampinjonima, paradajzom, krompirom.
Nutricionisti ga preporučuju kao „čistača organizma”, kada se jede svež u salati. Pomaže da se spuste visoke vrednosti šećera u krvi, snižava holesterol i visok krvni pritisak, ali ume da napravi nevolje s varenjem, pogotovu kod osoba koje imaju problem sa žučnom kesom.
Naravno, pun je vitamina i minerala, pogotovu u zelenom delu stabljike.

Čorba
Potrebno je:
- 4 struka praziluka
- 2 krompira
- 2 manje glavice crnog luka
- 2 artičoke (krupnije)
- so, biber
- hladno ceđeno devičansko maslinovo ulje
- 0,5 l vode ili supe
Praziluk očistiti, oprati i iseckati. Staviti u lonac. Očistiti artičoke: skinuti spoljne listove i središnji deo (rukavicama, da ne bi prsti pocrneli), isprati pod mlazom vode i dodati praziluku. Krompir i luk oljuštiti, oprati i iseći na komade, pa sve staviti u lonac. Sipati toplu vodu ili supu, poklopiti i ostaviti na jakoj vatri do ključanja. Zatim dodati so i biber i kuvati na umerenoj vatri još dvadesetak minuta. Kuvano povrće izvaditi, ispasirati, pa vratiti u lonac, doterati ukus i začiniti s malo maslinovog ulja. Poslužiti toplo s nekoliko prepečenih kriški hleba.