Vest da Vlada Republike Srbije namerava da Prirodnjački muzej, instituciju sa tradicijom dugom 125 godina i ogromnog nacionalnog značaja, pretvori u radnu jedinicu Zavoda za zaštitu prirode Srbije juče je u Ministarstvo kulture i informisanje negiralo. Istakli su da će Prirodnjački muzej nastaviti da radi kao republička ustanova kulture i da su opredeljena sredstva za raspisivanje konkursa za idejno rešenje za zgradu muzeja.
– Maja Gojković, potpredsednica vlade i ministarka kulture i informisanja, održala je sastanak sa Milanom Paunovićem, direktorom Prirodnjačkog muzeja, povodom lažnih vesti koje su u utorak plasirane, a u vezi sa daljim statusom ove republičke ustanove kulture. Na sastanku je istaknuto da je Nacrt zakona o muzejskoj delatnosti, koji će se uskoro naći pred Narodnom skupštinom Republike Srbije, definisao između ostalog i status Prirodnjačkog muzeja. Iz teksta Nacrta zakona je potpuno jasno da je to republička ustanova kulture i da će i nakon usvajanja ovog zakona nastaviti da radi u ovakvom statusu – navodi se u saopštenju pres službe Ministarstva kulture i informisanja.
Kako su rekli u ministarstvu, direktor muzeja i ministarka razgovarali su o daljem radu muzeja sa posebnim osvrtom na planove u vezi sa izgradnjom zgrade.
– Ministarstvo je za ovu godinu opredelilo sredstva za raspisivanje konkursa za idejno rešenje za zgradu muzeja koja bi, kako je predviđeno, trebalo da bude na Novom Beogradu odlukom Skupštine grada – stoji u saopštenju ministarstva.
Ove informacije potvrdili su i u Prirodnjačkom muzeju. U saopštenju muzeja stoji da Ministarstvo kulture i informisanja nema niti je imalo nameru menjanja statusa Prirodnjačkog muzeja.
– Prirodnjački muzej je akter svih relevantnih zakonskih propisa iz oblasti kulture, uključujući i budući Zakon o muzejskoj delatnosti, čiji je nacrt nedavno razmatran. Nastala situacija posledica je nedostatka komunikacije i nesporazuma na osnovu nezvaničnih informacija i glasina. Direktor Prirodnjačkog muzeja dr Milan Paunović zahvaljuje na podršci i istovremeno se izvinjava zbog turbulentnih zbivanja građanima Srbije, akademskoj javnosti, institucijama i pojedincima, naročito Ministarstvu kulture i informisanja i ministarki kulture Maji Gojković. Posle razrešenja nesporazuma vođen je konstruktivan razgovor o aktuelnim i hroničnim problemima smeštaja Prirodnjačkog muzeja, kao i daljim planovima za rad i razvoj ove stare srpske institucije kulture. Rukovodstvo Prirodnjačkog muzeja pozvalo je ministarku kulture da ostvari ranije najavljenu posetu i detaljno se upozna sa procesom rada, vrednom i bogatom kulturnom baštinom iz prirode koja se tu čuva i proučava, kao i budućim planovima i novoj zgradi – navodi se u saopštenju Prirodnjačkog muzeja.
Posle vesti koja se juče pojavila na društvenim mrežama reagovale su brojne kulturne i naučne organizacije, društva za zaštitu prirode, kao i pojedinci, koji su oštro protestovali zbog najave da Prirodnjački muzej, ovaj biser srpskih muzeja, postane „privezak”.
Sastanak je ugovoren, srećom, na vreme. Posle saopštenja obe institucije jasno je da je razgovor obavljen na obostrano zadovoljstvo. Ostaje zaključak da se u donošenju bilo kakvih odluka koje se tiču statusa institucija, posebno ovako važnih, moraju uključiti sve zainteresovane strane i da se ništa ne sme prepuštati slučaju i glasinama. Jer, dima oko priče o muzeju sigurno ne bi bilo da nije bilo vatrice pa makar ona bila i nezvanična.
Nadamo se da će na budućoj skupštinskoj raspravi proteći sve onako kako je na jučerašnjem sastanku usaglašeno.
Jedinstveni biljni i životinjski primerci
U 125 zbirki muzeja sada se baštini više od 1.600.000 primeraka stena, minerala, fosila, biljaka, gljiva, životinja, lovačkog oružja i trofeja. U biblioteci staroj 115 godina pohranjeno je oko 22.000 naslova knjiga, rukopisa, naučnih časopisa, geografskih i geoloških karata... U muzeju se čuvaju biljni i životinjski primerci koji ne postoje nigde na svetu.